Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Breeze through everyday tasks with this 21.5-inch monitor certified by TÜV Rheinland for 3-star eye comfort. Enjoy visual well-being with ComfortView Plus, engineered to minimise harmful blue light exposure without sacrificing colour accuracy. Coupled with a 75Hz refresh rate, this monitor delivers a TÜV Rheinland 3-star certified viewing experience. Get consistent views across a wide 178°/178° viewing angle. Boost productivity with Easy Arrange, setting up applications, emails and windows neatly on one screen. Experience deeper blacks, brighter whites and vivid colour. Simple connectivity to most PCs, current or legacy, via HDMI or VGA. Keep your space neat with this small footprint monitor featuring a built-in power supply unit and cable holder. Easily tilt the monitor to get just the right viewing angle or hook it up with a compatible VESA mount.
| Model | SE2225H |
| Screen Size (Diagonal) | 21.5" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Vertical Sync Technology | V-Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3,000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 5 ms (fast mode), 8 ms (normal mode) |
| Inputs | 1 x HDMI 1.4 1 x D-Sub VGA |
| Tilt | -5° to +21° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 504mm x 49mm x 295mm With Stand: 504mm x 179mm x 384mm |
| Weight | Without Stand: 2.26 kg With Stand: 2.94 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell SE2225H FHD (1920x1080) Monitor, 75Hz, VA, 21.5"
- 21.5" VA (Vertical Alignment) Panel
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 75Hz
- Response Time: 5ms GtG
- Brightness: 250 nits
- Contrast Ratio: 3,000:1
- 1 x HDMI 1.4
- 1 x D-Sub VGA
- Tilt Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: 210-BNKH
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







