Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
See color uniformity across wide viewing angles of 178º / 178º on an anti-glare screen with In-Plane Switching technology. QHD resolution helps you see crisp and clear visuals of up to 1.77 times more detail than Full HD. Three-sided ultrathin bezels mean fewer distractions and an improved viewable screen-to-body ratio. Reduce eye fatigue with ComfortView Plus, a built-in, always-on screen feature that limits harmful blue light emissions without compromising true-to-life colors. Make swift height adjustments of your monitor of up to 100mm via the sturdy, height-adjustable stand. Easily affix the monitor to the wall with VESA-compatible mount. Instantly toggle content from different devices via parallel connection through the DP 1.2 and dual HDMI 1.4 ports. Organize your view of multiple windows on a single screen with Dell Easy Arrange. Reduce desk clutter with the built-in power supply unit (PSU) and a discreet cable holder on the stand riser. Experience smooth, leisure gameplay through fast response time, 75Hz refresh rate and AMD FreeSync technology.
| Model | SE2723DS |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 4 ms (extreme mode), 5 ms (fast mode), 8 ms (normal mode) |
| Inputs | 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 |
| Tilt | -5° to +21° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | 100mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 538mm x 55mm x 322mm With Stand: 538mm x 189mm x 462mm |
| Weight | Without Stand: 4.36 kg With Stand: 5.91 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Dell SE2723DS WQHD (2560x1440) Monitor, 75Hz, FreeSync, IPS, 27"
- Product Code: 210-BEQJ
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





