Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
37.5-inch WQHD+ curved monitor featuring InfinityEdge. Immersive views and incredible visuals mean fewer distractions and improved multitasking.
| Model | U3818DW |
| Screen Size (Diagonal) | 37.5" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 3840 x 1600 |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Vertical Sync Technology | Standard V-Sync |
| Curve | 2300R |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 8 ms GtG (Normal), 5 ms GtG (Fast) |
| Inputs | DisplayPort 1.2 x 1 HDMI 2.0 x 2 USB Type-C x 1 (Power Delivery) |
| Tilt | -5° to +21° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | 115mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 894mm x 56mm x 397mm With Stand: 894mm x 226mm x 432 - 547mm |
| Weight | Without Stand: 9.05 kg With Stand: 12.14 kg |
| Warranty | 3 years |
Dell UltraSharp U3818DW Ultra-Wide WQHD+ (3840x1600) 2300R Curved InfinityEdge Monitor, 60Hz, IPS, 37.5"
- Product Code: U3818DW
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK








