SKUF5-7200J3445G16GX2-TZ5RW
Memory SeriesTRIDENT Z5 RGB
Memory TypeDDR5
PMIC TypeNot Specified
Memory Size32GB Kit (2 x 16GB)
Tested Latency34-45-45-115
Tested Voltage1.40V
Tested Speed7200MHz
LED LightingRGB
Single Zone / Multi-Zone LightingIndividually Addressable
SPD Latency34-45-45-115
SPD Speed4800MHz
SPD Voltage1.10V
Speed RatingPC5-57600 (7200MHz)
CompatibilityIntel and AMD
Heat SpreaderAnodized Aluminium
Package Memory FormatDIMM
Performance ProfileXMP 3.0
Package Memory Pin288
Manufacturer
Manufacturer's WebsiteLink *
Product WebsiteLink *
Warranty Information
Warranty DurationLimited Lifetime
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
G.Skill TRIDENT Z5 RGB 32GB (2 x 16GB) DDR5 DRAM 7200MHz CL34 1.40V F5-7200J3445G16GX2-TZ5RW Memory Kit — White
- 32GB DDR5 Kit (2 x 16GB)
- Rated Speed: 7200 MT/s
- Rated Latency: 34-45-45-115
- Rated Voltage: 1.40V
- Multi-Zone ARGB Lighting
- Height: 43mm
Colour: White
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- Limited Lifetime Warranty
  • Product Code: F5-7200J3445G16GX2-TZ5RW
  • Availability: Out Of Stock leadtimeTooltip Lead Times:
    • In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
    • Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK
Price displayed is already subject to a 4% discount for EFT payments