Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Trident Z5 RGB series DDR5 memory is designed for ultra-high performance on DDR5 platforms. Featuring a sleek and streamlined aluminum heatspreader design, available in metallic silver, matte black, or matte white, the Trident Z5 RGB series DDR5 DRAM memory is the ideal choice to build a high-performance system. Trident Z5 RGB series DDR5 memory is designed for ultra-high performance on DDR5 platforms. Ushering in a new era of memory performance with ultra-fast data transfer speeds, the Trident Z5 RGB is engineered to high performance and quality standards. Developed and optimized on the Intel platform, Trident Z5 RGB taps into the speed potential of DDR5 to bring a whole new level of performance to worldwide overclockers and PC enthusiasts. Designed with a streamlined light bar, the Trident Z5 RGB looks sleeker than ever. Featuring customizable RGB lighting through the G.SKILL lighting control software or supported third party motherboard software, personalizing the colors and lighting effects of the Trident Z5 RGB is a breeze.
| SKU | F5-7200J3445G16GX2-TZ5RW |
| Memory Series | TRIDENT Z5 RGB |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 32GB Kit (2 x 16GB) |
| Tested Latency | 34-45-45-115 |
| Tested Voltage | 1.40V |
| Tested Speed | 7200MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Individually Addressable |
| SPD Latency | 34-45-45-115 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-57600 (7200MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
G.Skill TRIDENT Z5 RGB 32GB (2 x 16GB) DDR5 DRAM 7200MHz CL34 1.40V F5-7200J3445G16GX2-TZ5RW Memory Kit — White
- 32GB DDR5 Kit (2 x 16GB)
- Rated Speed: 7200 MT/s
- Rated Latency: 34-45-45-115
- Rated Voltage: 1.40V
- Multi-Zone ARGB Lighting
- Height: 43mm
- Colour: White
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: F5-7200J3445G16GX2-TZ5RW
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





