Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Created for great comfortability during long-term use, the GALAX Sonar headset is newly designed with a length-adjustable padded headband and tilting earmuffs to match various users' needs.
| Model | SNR-02 |
| Driver Size | Not Specified |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 103dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32 Ohms +/- 15% |
| Surround | Virtual 7.1 |
| Microphone Type | Omnidirectional |
| Microphone Frequency Response | Not Specified |
| Microphone Sensitivity | -35dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | RGB |
| Connectivity | USB2.0 |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
GALAX SONAR SNR-02 RGB Gaming 7.1 Surround Sound Headset, White
- Product Code: HGS025CSRGR0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK




