Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Gizzu Portable Power Station offers power on the go in a compact design. This portable power station is ideal for emergency needs, power outages, camping trips, or whatever else electricity is needed as it allows you to power up small appliances. With three USB ports and a PD port, you can keep your phone, tablet, notebook, and camera charged. Thanks to the 230V South African plug, two DC ports, and one 12V auxiliary power outlet, you can power your mini-fridge, internet router, lightbulbs, and other small electronics and appliances with ease. This rechargeable battery-powered model features a robust design, and built-in LED flashlight and has three methods of charging, including car charging, solar power charging, and traditional wall charging. When using a third-party solar panel, the voltage range needs to be between 11V – 30V with a maximum amperage of 3.3A. Get off the grid and enjoy the great outdoors while keeping your essential gear powered & charged. With four USB ports including one USB 3.0 Quick Charge port and a PD port, this household essential is ideal in the event of a power outage or load-shedding allowing you to power up devices such as your router, TV, notebook, and other small appliances.
| SKU | GPS300 |
| Capacity | 296 Wh |
| Battery | Type: Li-ion Life Cycles: 1000 cycles |
| AC Output | Sustained Power: 300w Surge Power: 300w |
| Outputs | AC Sockets: 1 USB Ports: 2 x 5V/2.4A, 3.1A max Car Power Output: None DC: 2 x 12V/10A, 12A max Total Ports: 7 |
| Charging | Wall Charging Power: 18V/3A Solar Charging Power: 60w Car Charging Time: 9.5 Hours |
| Run Time | Phone (3500mAh): 23 Times Data for reference purposes only and will depend on charge level, condition of battery, device power draw. Please run tests to confirm actual run time of your appliances |
| Dimensions | 230 x 203 x 140 mm |
| Weight | 3.4 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | N/A |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
GIZZU GPS300 Portable Power Station — 296 Watt Hours
- Product Code: GPS300
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.


