Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Gemini RGB TUF Gaming Alliance memory is your ultimate ally in gaming battles - delivering unmatched performance, superior quality, and unwavering stability. With its mecha-inspired design, it not only stands out with a cool appearance but also excels in cooling performance. Designed for gamers of all levels, Gemini RGB TUF Gaming Allicance series provides lightning-fast speeds of up to 8000MT/s for Intel along with capacities ranging from 16GB to 64GB. Equipped with a PMIC power management chip for precise voltage regulation, GEMINI RGB TUG Gaming Allicance series significantly enhances power stability and efficiency. Additionally, ON-Die ECC technology ensures system reliability and prevents data loss.
| SKU | GAMST532GB6000C36CDC |
| Memory Series | GEMINI RGB TUF GAMING ALLIANCE |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 32GB Kit (2 x 16GB) |
| Tested Latency | 36-38-38-80 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 6000MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Multi-Zone ARGB |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.35V |
| Speed Rating | PC5-48000 (6000MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0, AMD EXPO |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
GeIL GEMINI RGB TUF GAMING ALLIANCE 32GB (2 x 16GB) DDR5 DRAM 6000MHz CL36 1.35V GAMST532GB6000C36CDC Memory Kit — Black
- 32GB DDR5 Kit (2 x 16GB)
- Rated Speed: 6000 MT/s
- Rated Latency: 36-38-38-80
- Rated Voltage: 1.35V
- Multi-Zone ARGB Lighting
- Height: 45mm
- Colour: Space Grey
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- AMD EXPO Memory Profile
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: GAMST532GB6000C36CDC
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R8,045






