Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
AORUS FO48U, 47.53-inch UHD resolution and equipped with the latest HDMI 2.1, 120Hz refresh rate and 1ms GTG for the most fluid gaming experience and awesome picture quality. The 10-bit color and super-wide color gamut of 98% DCI-P3/ 130% sRGB offering the outstanding color accuracy and consistency. With more higher resolution game content have been created, in order to have the best visual experience, it is time for you to invest a 4K display! AORUS 4K Monitors delivers crisp, detailed visual and offers you a more true-to-life viewing experience! OLED displays are able to deliver true color and express perfect black. Due to the self-emissive nature, it does not require a backlight and therefore reduce response time and meanwhile offering color with perfect hues, saturation and contrast. 47.53” UHD panel (3840 x 2160 resolution) in a 16:9 aspect ratio with a 120Hz refresh rate for fluid gameplays. The newest HDMI 2.1 can improve your gaming experience by providing a higher bandwidth of 4K@120Hz, offering a competitive advantage on a range of games from adventure to shooters. The new standard also supports the next-gen consoles. AORUS FO48U is a 10-bit display with 98% of DCI-P3 color space, offering the richer variety of color graduations and greater accuracy. With exclusive sound reinforcement techniques, AORUS FO48U presents you with the most pure and melodic sound experience and offers extra modes for tailoring to either game or any other entertainment. The exclusive AORUS OSD Sidekick allows you to set the display options with keyboard and mouse. This gives you the privilege to adjust the options swiftly without using the buttons on the monitor. AORUS also provides firmware updates and backups for this monitor, so you can enjoy new features and make your sidekick smarter with protection. The Dashboard shows you critical hardware information in real-time. No matter what kinds of scenario, it won't be blocked by any game. It's even customizable that you get to choose to show the info that matters to you most! AORUS Aim Stabilizer reduces motion blur and maintain extra clarity in the game for outstanding smoothing experience. Just turn this feature on and you can double up the aiming ability! Let's get some enemies down! The Black Equalizer deepens the details of the dark side on the scene without affecting other display areas. Enabling this feature to reveal all of your hidden enemies!
| Model | FO48U |
| Screen Size (Diagonal) | 48" |
| Panel Type | OLED |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Curve | Flat |
| Brightness | 130-150 cm/m2 (typical), 800-900 cd/m2 (peak) |
| Contrast Ratio | 135000:1 |
| HDR | HDR10 |
| Response Time | 1 ms GtG |
| Inputs | 1 x DisplayPort 1.4 2 x HDMI 2.1 1 x USB Type-C 1 x USB 3.0 Type-B (upstream) 2 x USB 3.0 Type-A (downstream) 1 x Earphone jack |
| Tilt | No |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 300mm x 300mm |
| Dimensions | Without Stand: 1069mm x 43mm x 611mm With Stand: 1069mm x 251mm x 675mm |
| Weight | Without Stand: 14.7 kg With Stand: 15.0 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Gigabyte AORUS FO48U UHD 4K (3840x2160) Gaming Monitor, 120Hz, FreeSync Premium, OLED, HDR10, 48"
- Product Code: FO48U
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








