Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
AORUS RGB Memory 4400MHz 16GB Memory Kit, Supports AORUS RGB Fusion 2.0, Selected High Quality Memory ICs, INTEL Z490 and AMD X570 Certificated.
| SKU | GP-ARS16G44 |
| Memory Series | AORUS RGB |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 16GB Kit (2 x 8GB) |
| Tested Latency | Intel: 19-26-26-46 AMD: 20-26-26-46 |
| Tested Voltage | 1.5V |
| Tested Speed | 4400MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Individually Addressable |
| SPD Latency | Intel: 19-19-19-43 AMD: 20-19-19-43 |
| SPD Speed | 2666MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-35200 (4400MHz) |
| Compatibility | Intel Z490, Intel W480, AMD B550, AMD X570 |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Gigabyte AORUS RGB 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 4400MHz CL19 1.5V GP-ARS16G44 Memory Kit — AORUS Grey
- Product Code: GP-ARS16G44
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





