Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Intentionally crafted to deliver crisp visuals, personalized comfort, and true flexibility in the office or home, the HP E27 G5 FHD Monitor redefines comfort, so there's nothing between you and your best. When the difference is in the details, this 27-inch diagonal FHD monitor displays the clarity you need to stay focused on the task at hand. With rich 99% sRGB color depth and IPS technology, you’ll see clear, vivid colors across wide viewing angles. When doing your best relies on feeling your best, it’s easy to find all-day comfort with 4-way adjustability optimized by the step-by-step Ergonomic Setup Guide in HP Display Center. Help keep your eyes comfortable with a monitor that comes with flicker-free technology, a 75Hz refresh rate and HP Eye Ease, an always-on, built-in low-blue light filter. Work how you want with flexible connectivity and settings. Purposefully in reach, the accessible ports make connecting your devices quick and easy, while you effortlessly navigate your on-screen settings with the intuitive joypad OSD button.
| Model | 6N4E2AS |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Vertical Sync Technology | V-Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 5 ms GtG |
| Inputs | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x USB Type-B upstream 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | -45° to +45° |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | 150mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 612mm x 46mm x 363mm With Stand: 612mm x 227mm x 546mm |
| Weight | 6.96 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
HP E27 G5 FHD (1920x1080) Monitor, 75Hz, IPS, 27"
- 27" IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 1920x1080
- Refresh Rate: 75Hz
- Response Time: 5ms GtG
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1000:1
- 1 x DisplayPort 1.2
- 1 x HDMI 1.4
- Built-In USB Hub
- Wide Gamut - 99% sRGB Coverage
- Tilt, Swivel, Pivot & Height Adjustment
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: 6N4E2AS
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




