Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
VIDAA U5 is the latest version of our VIDAA OS. It’s a fast, simple and personalised content platform with Netflix, YouTube, Showmax, DSTV and VIU. When this Hisense TV detects a sports signal it switches to Sports Mode for an immersive lifelike stadium experience, from picture quality to sound clarity. The TV’s high contrast panel brings out a real depth of field you can both see and almost touch. Colours are more vivid with deeper dark colours and a brighter white colour. Incorporating DTS Virtual:X, Hisense TVs offer an immersive audio experience without the need for additional speakers. In order to create a truly contemporary look, Hisense TVs push the edges to new extremes. The reduced bezel flows directly into the display without interruptions, providing you with an enriched, immersive viewing experience.
| SKU | 32A4G |
| Screen Size | 32" |
| Display | Technology: LCD / LED lit Resolution: HD, 1366 x 768 Backlight Source: Direct LED Local Dimming: N/A HDR: No Curvature: Flat Colour Depth: 8-bit Refresh Rate: 60 Hz (max) Motion Smoothing: 60 Response Time: 8.5 ms Brightness: 275 cd/m2 (max) Native Contrast Ratio: 3000:1 Dynamic Contrast Ration: N/A Viewing Angle: 178 / 178 degrees Quantum Dot: No Wide Colour Gamut: No |
| Audio | Channels: 2 Power: 6w per channel Dolby Digital: Yes |
| Connectivity | RF Input: 1 AV Input: 1 HDMI Input: 2 Audio Return Channel: Yes MHL: No USB: 2 x USB 2.0 Optical Output: 1 Earphone Jack: 1 |
| Smart TV Connectivity | Ethernet: 1 Wi-Fi: 802.11n 2.4 GHz Bluetooth: No Screen Mirroring: Yes |
| Installed Smart TV Applications | Netflix YouTube Prime Video DStv Now SHOWMAX mindset DEOD Viu BOLT+ Kidoodle TV FITE Plex VIDAA Free VIDAA Art Redbull TV Toon Goggles YuppTV YouTube Kids Game Center Filmbox Live AccuWeather TV Browser Anyview Cast |
| Accessories | 1 x Remote Control 2 x AAA Batteries 1 x User Guide |
| VESA Mount | 200 x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 717 x 428 x 86 mm With Stand: 717 x 477 x 185 mm |
| Weight | Without Stand: 3.6 kg With Stand: 3.7 kg |
| Warranty | 3 Years |
NOTE: Valid TV license and proof of ID required.| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Hisense A4G 32" HD (1366x768) Smart TV with Wi-Fi
- Product Code: LEDN32A4G
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







