Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
VIDAA U5 is the latest version of our VIDAA OS. It’s a fast, simple and personalised content platform with Netflix, YouTube, Showmax, DSTV and VIU. Employing sophisticated optics and colour enhancement technologies in this ULED TV brings a wider pallet of vivid colours to life. Inspired by cinema technology, DOLBY VISION HDR improves overall picture quality and colour. Dolby Atmos creates an amazing cinema effect to offer perfect audio quality on TV shows, games or live sports. This TV identifies the smallest details related to fast-moving objects and reconstructs the pixels to create a clean, clear transition between scenes. When this Hisense TV detects a sports signal it switches to Sports Mode for an immersive lifelike stadium experience, from picture quality to sound clarity.
| SKU | 85A7G |
| Screen Size | 85" |
| Display | Technology: LCD / LED lit Resolution: 4K UHD, 3840 x 2160 Backlight Source: Direct LED Local Dimming: No HDR: HDR10+ Curvature: Flat Colour Depth: 8-bit + FRCbit Refresh Rate: 60 Hz (max) Motion Smoothing: 120 Hz Response Time: 6 ms Brightness: 350 cd/m2 (max) Native Contrast Ratio: 6000:1 Dynamic Contrast Ration: N/A Viewing Angle: 178 / 178 degrees Quantum Dot: No Wide Colour Gamut: Yes |
| Audio | Channels: 2 Power: 15w per channel Dolby Digital: Yes, Dolby ATOMOS |
| Connectivity | RF Input: 1 AV Input: 1 HDMI Input: 3 Audio Return Channel: Yes MHL: No USB: 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 Optical Output: 1 Earphone Jack: 1 |
| Smart TV Connectivity | Ethernet: Yes Wi-Fi: 802.11ac 2.4 GHz / 5 GHz Bluetooth: Yes Screen Mirroring: Yes |
| Installed Smart TV Applications | Netflix YouTube Prime Video DStv Now SHOWMAX mindset DEOD Viu BOLT+ Kidoodle TV FITE Plex VIDAA Free VIDAA Art Redbull TV Toon Goggles YuppTV YouTube Kids Game Center Filmbox Live AccuWeather TV Browser Anyview Cast |
| Accessories | 1 x Remote Control 2 x AAA Batteries 1 x User Guide |
| VESA Mount | 600mm x 400mm |
| Dimensions | Without Stand: 1903 x 1094 x 85 mm With Stand: 1903 x 1183 x 414 mm |
| Weight | Without Stand: 40.0 kg With Stand: 42.4 kg |
| Warranty | 3 Years |
NOTE: Valid TV license and proof of ID required.| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Hisense A7G 85" 4K UHD (3840x2160) DOLBY VISION HDR Smart TV with Wi-Fi and Bluetooth
- Product Code: LEDN85A7GS
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






