Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Hisense has always been at the forefront of home entertainment, driving advancements in LED technology to enhance every aspect of the viewing experience. The new Hisense ULED Tv range represents the next step forward with Full Array Local Dimming backlight innovation, Hi-View Engine and Quantum Dot Colour. We are lighting the wat to ultimate picture quality, creating a world of entertainment that’s brighter, more immersive, and more captivating than ever before. Hisense TVs backed by a Direct Full Array boast a tight grid of independent LEDs that cover the entire surface of the back panel. By turning individual sources of light on and off, these LEDs allow for precise control of brightness and contrast, resulting in crisp, vivid colours, and deep hypnotizing blacks from edge to edge. With local dimming, Hisense TV can bring about a significant improvement in contrast, achieving up to a 75% increase. Quantum Dot TVs boast one of the most efficient technology for bright, precise colour. By using quantum dots to emit extremely precise wavelengths of light, Quantum Dot Colour creates the possibility of witnessing billions of new shades at incredibly impressive levels of brightness. This all results in a significant colour volume for an array of colours that borders on the impossible. Hisense TVs have taken the only sensible approach to HDR with support for all major formats, including Dolby Vision, HDR10, nHDR10+, and HLG. Never worry about subpar video quality or compatibility again. Simply choose and play whatever content you want, knowing you're experiencing it in perfect detail, enhanced colours, and deeper blacks, thanks to the wide range of HDR formats. Play your best with the help of Game Mode PLUS, a collection of technologies combined to offer you a smooth, stress-free gaming experience. Show off your skills unencumbered by latency issues for a smooth path to success. Al Sports Mode enables the best picture and audio quality for the smoothest viewing experience. See every crack in the field, the players' determined stare, and the excitement of everyone in the audience, and hear every note of the commentator's voice. Hisense TVs intuitively sense and clean up and enhance fast-moving objects, for a perfectly fluid viewing experience.
| SKU | 55U6K |
| Screen Size | 55" |
| Display | Technology: LCD / LED Lit Resolution: 4K UHD, 3840 x 2160 Backlight Source: Direct LED Local Dimming: Yes HDR: HDR10 / Dolby Vision Curvature: Flat Colour Depth: 8-bit + FRC Refresh Rate: 60 Hz Motion Smoothing: 120 Hz Response Time: 8 ms Brightness: 400 cd/m2 Native Contrast Ratio: 4000:1 (typical) Dynamic Contrast Ration: N/A Viewing Angle: 178 / 178 degrees Quantum Dot: Yes Wide Colour Gamut: Yes |
| Audio | Channels: 2 Power: 2 x 10w Dolby Digital: Yes, Dolby ATMOS |
| Connectivity | RF Input: 1 AV Input: 1 HDMI Input: 3 Audio Return Channel: Yes MHL: No USB: 2 x USB 2.0 Optical Output: 1 Earphone Jack: 1 |
| Smart TV Connectivity | Ethernet: Yes Wi-Fi: Wi-Fi 5 802.11ac 2.4GHz / 5 GHz Dual Band Bluetooth: Yes Screen Mirroring: Yes |
| Installed Smart TV Applications | Netflix YouTube Prime Video More... |
| Accessories | 1 x Remote Control 2 x AAA Batteries 1 x User Guide |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions | Without Stand: 1230 x 711 x 78 mm With Stand: 1230 x 777 x 313 mm |
| Weight | Without Stand: 13.9 kg With Stand: 14.2 kg |
| Warranty | 3 Years |
NOTE: Valid TV license and proof of ID required.| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Hisense U6K Series 55U6K 55" 4K UHD (3840x2160) Quantum Dot ULED Dolby Vision HDR10+ Smart TV with Wi-Fi and Bluetooth
- 55" 4K UHD 3840x2160 TV
- Quantum Dot with Local Dimming
- Dolby Vision HDR10+
- Typical Brightness: 300 cm/m2
- Native Contrast Ratio: 4,000:1
- 2 x 8w Speakers with Dolby ATMOS
- 3 x HDMI Ports
- Wi-Fi and Bluetooth
- 3 Year Warranty
- Product Code: LEDN55U6K
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








