Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Over one billion shades of colours can be reproduced on your display with quantum dot technology. The TV can present a wider range of colour, more shades, and more hues. Think of a smooth gradation from light pink to deep burgundy, or an azure-blue sky fades into the sea horizon. It can transport the director’s original calibration effortlessly with a larger palette and more accurate gradations. Hisense Full Array Local Dimming Pro has hundreds of LED backlight zoning to adjust and create contrast based on each image. More LED lights with denser structure seamlessly work together, precisely managing individual areas of pixels from edge to edge, presenting richer and more intense blacks and pinpoint astonishing highlights. It translates to notable gorgeous picture quality with incredible HDR effect. With a peak brightness of 1000*-nit, the display can create dazzling images with an exceptional HDR effect. Brilliant highlights bring colours and details out to an unbelievable level. Witness vivid, lifelike colours and detailed shadows, as the algorithm calculates different brightness levels precisely and effortlessly, even in a perfectly bright room. Redefines the realism a TV can offer. Game Mode allows you take full advantage of your next gen gaming console, giving you not only a competitive edge in gaming but also improving the visual detail. With an integrated Mic button, it’s easy to search for anything using this remote control. Simply press the button and talk to your TV. No time-consuming menus or complicated settings required. Easy access to content, fast and responsive, direct access to most popular services, rich library of apps and content, universal search, voice search from the remote, VIDAA own applications, smartphone remote control.
| SKU | 55U8G |
| Screen Size | 55" |
| Display | Technology: LCD / LED lit Resolution: 4K UHD, 3840 x 2160 Backlight Source: Direct LED Local Dimming: 132 zones HDR: HDR10+ Curvature: Flat Colour Depth: 8-bit + FRCbit Refresh Rate: 60 Hz (max) Motion Smoothing: 240 Hz Response Time: 6 ms Brightness: 500 cd/m2 (max) peaking 1000 nits Native Contrast Ratio: 5000:1 Dynamic Contrast Ration: N/A Viewing Angle: 178 / 178 degrees Quantum Dot: Yes Wide Colour Gamut: Yes |
| Audio | Channels: 2 Power: 10w per channel Dolby Digital: Yes, Dolby ATOMOS, DTS Virtul X (only with IMAX signal) |
| Connectivity | RF Input: 1 AV Input: 1 HDMI Input: 4 Audio Return Channel: Yes MHL: No USB: 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 Optical Output: 1 Earphone Jack: 1 |
| Smart TV Connectivity | Ethernet: Yes Wi-Fi: 802.11ac 2.4 GHz / 5 GHz Bluetooth: Yes Screen Mirroring: Yes |
| Installed Smart TV Applications | Netflix YouTube Prime Video DStv Now SHOWMAX DEOD Viu Redbull TV FITE YouTube Kids Kidoodle TV Toon Goggles Yupptv mindset BOLT+ Plex VIDAA Free VIDAA Art |
| Accessories | 1 x Remote Control 2 x AAA Batteries 1 x User Guide |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions | Without Stand: 1232 x 739 x 100 mm With Stand: 1232 x 803 x 260 mm |
| Weight | Without Stand: 17.3 kg With Stand: 17.8 kg |
| Warranty | 3 Years |
NOTE: Valid TV license and proof of ID required.| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Hisense U8G 55" 4K UHD (3840x2160) HDR10+ Quantum Dot Smart TV with Wi-Fi and Bluetooth
- Product Code: LEDN55U8G
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






