Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
To make ULED and Quantum Dot perfect, we introduced Mini-LED technology to this series. Fifty times smaller in size compared to common LEDs, our Mini-LEDs are dedicated to delivering deeper blacks, brighter highlights with even more precision. With every detail in the darks becoming visible, the picture is more breathtaking than ever. With a peak brightness of 1000-nit, the display creates exceptionally dazzling images. Witness vivid, lifelike colours and detailed shadows, as the TV presents different brightness levels precisely and effortlessly, even in a perfectly bright room. It redefines the realism a TV can offer. Step into a new world of colours with 1 billion+ shades. Quantum ULED TV reals the colours that we discover in the real world and reproduce a larger colour palette with beautiful gradation. The native 120Hz refresh rate and Sports Mode remove "noises" using a dynamic algorithm tailored to moving objects, so it creates a truly vibrant, crystal-clear sports scene. It also enhances surround sound effects, delivering a full, lifelike crowd sound, while the commentator stays clear and focused. Hisense ULED TVs deliver detailed, exquisite and lifelike images by Hisense's state-of-the-art LED backlight control and colour management technologies, as well as a set of algorithms. ULED Technology elevates the overall picture quality to a remarkable level with the authentic colour, brilliant contrast, clear motion, and distinct details. With all the smartness aggregated in oone place, the Hi-View Engine powers to enhance the picture quality scene-by-scene. The algorithm simulates the neural network, intelligently optimizing the picture through deep-learning for an adaptive and brilliant viewing.
| SKU | 55U8H |
| Screen Size | 55" |
| Display | Technology: Quantum Dot Mini-LED Resolution: 4K UHD, 3840 x 2160 Backlight Source: Direct LED Local Dimming: 112 zones HDR: HDR10+ Curvature: Flat Colour Depth: 8-bit + FRCbit Refresh Rate: 120 Hz (max) Motion Smoothing: N/A Response Time: 8 ms Brightness: 500 nits typical, 1300 nits peak Native Contrast Ratio: 1200:1 (typical) Dynamic Contrast Ration: N/A Viewing Angle: 178 / 178 degrees Quantum Dot: Yes Wide Colour Gamut: Yes |
| Audio | Channels: 2.1.2 Power: 4x10w + 1x20w + 2x5w Dolby Digital: Yes, Dolby ATMOS, DTS Virtual X |
| Connectivity | RF Input: 1 AV Input: 1 HDMI Input: 2 x HDMI 2.1 + 2 x HDMI 2.0 Audio Return Channel: Yes MHL: No USB: 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 Optical Output: 1 Earphone Jack: 1 |
| Smart TV Connectivity | Ethernet: Yes Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax 2.4GHz / 5 GHz Dual Band Bluetooth: Yes Screen Mirroring: Yes |
| Installed Smart TV Applications | TBD |
| Accessories | 1 x Remote Control 2 x AAA Batteries 1 x User Guide |
| VESA Mount | 400mm x 300mm |
| Dimensions | Without Stand: 1233 x 734 x 77 mm With Stand: 1233 x 784 x 300 mm |
| Weight | Without Stand: 19.4 kg With Stand: 24.5 kg |
| Warranty | 3 Years |
NOTE: Valid TV license and proof of ID required.| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Hisense U8H 55" 4K UHD (3840x2160) HDR10+ Quantum Dot Mini-LED Smart TV with Wi-Fi and Bluetooth, AMD FreeSync Premium
- Product Code: LEDN55U8H
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






