Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INCLUDES PRAGMATA
- Offer valid 14 April 2026 to 12 May 2026 or while stocks last- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once order is completed
- Redemption expires 9 June 2026
- Click here for more information
Features:
Intel Core Ultra 7 265F
Intel Core Ultra 7 265F features 8 P-cores, 12 E-cores, and up to 5.30GHz boost speed. A large number of cores is great for gaming, content creation and smooth multitasking.
NVIDIA GeForce RTX 5070
GeForce RTX 5070, featuring 4th-gen ray tracing and 5th-gen Tensor Cores for game-changing AI capabilities, backed by 12GB GDDR7 VRAM.
DDR5 Memory (BYO)
DDR5 RAM offers faster data transfer, greater bandwidth, and enhanced power efficiency compared to DDR4, making it ideal for gaming, content creation, and demanding multitasking workloads
Gen4 NVMe SSD
Gen4 NVMe SSDs offer lightning-fast read and write speeds, cutting load times dramatically. Perfect for gamers, creators, and power users seeking superior performance compared to older SATA and Gen3 drives.
Overview:
Intel Core Ultra 7 265F CPU

Featuring 8 Performance cores and 12 Efficient Cores of Arrow Lake power running at up to 5.30 GHz, it’s the perfect balance of performance and efficiency for gaming, streaming, and content creation.
| Performance Cores: | 8 Performance Cores |
| Efficient Cores: | 12 Efficient Cores |
| Base P-Core Clock Speed: | 2.40 GHz Base Clock Speed |
| Boost P-Core Clock Speed: | Up to 5.30 GHz Boost Clock Speed |
| L1 Cache: | 2MB L1 Cache |
| L2 Cache: | 36MB L2 Cache |
| L3 Cache: | 30MB L3 Cache |
| PCI-Express Generation: | PCI-Express 5.0 |
| Integrated Graphics: | None |
| TDP: | 65W |
GeForce RTX 5070 12GB Graphics Card
A potent graphics solution with the GeForce RTX 5070, delivering smooth 1440p/4K gaming and advanced AI features.
| GPU: | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| CUDA Cores: | 6,144 CUDA Cores |
| Memory: | 12GB 28GB/s GDDR7 |
| Ray Tracing Cores: | 48 4th Gen Ray Tracing Cores |
| Tensor Cores: | 192 5th Gen Tensor Cores |
| Interface: | PCI-Express 5.0 x16 |
Add Your Own RAM - None Included

Avoid the RAM crisis - re-use your existing RAM, or try to find a bargain on the likes of Carbonite, Facebook Marketplace, or similar.
| Generation: | Supports 2 x DDR5 |
1TB NVMe Solid State Drive

A high-speed Gen4 NVMe SSD, providing ultra-fast read and write speeds for instant load times, rapid file transfers, and smooth overall system performance.
| Capacity: | 1TB (Unformatted Capacity) |
| Form Factor: | M.2 2280 |
| Interface: | PCI-Express 4.0 x4 |
| Protocol: | NVMe 2.0 |
| Speed: | 5,000 MB/s + |
Antec CX800 ARGB Tempered Glass Case

A sleek and spacious case with the Antec CX800 ARGB, featuring dynamic RGB lighting and excellent airflow.
| Colour: | Black |
| Form Factor: | ATX Dual Chamber |
| 2.5" Drive Support: | 2 x 2.5" SSD / HDD |
| 3.5" Drive Support: | 2 x 3.5" HDD |
| Front I/O: | 1 x USB-A, 1 x USB-C, 1 x 3.5mm |
| Included Fans: | 3 x 120mm ARGB Fans |
| Clearances: | CPU Cooler 175mm, GPU 410mm |
Detailed Specs:
| CPU | Intel Core Ultra 7 265F
|
| Cooler | Stock Intel Cooler |
| Motherboard | H810 Micro ATX Motherboard |
| RAM | Not Included |
| Storage | 1TB NVMe SSD |
| Graphics Card | GeForce RTX 5070 12GB |
| Case | Antec CX800 ARGB |
| Power Supply | 850w |
| Warranty | CPU: 3 Years Cooler: N/A Motherboard: 3 Years RAM: N/A Graphics Card: 3 Years SSD: 3 Years PSU: 5 Years |
Intel Core Ultra 7 265F / GeForce RTX 5070 12GB / No RAM (DDR5) / 1TB NVMe SSD Budget Gaming PC
- Intel Core Ultra 7 265F CPU, 5.30GHz, 20 Cores
- H810 LGA1851 Motherboard
- RAM Not Included (Supports DDR5)
- GeForce RTX 5070 12GB Graphics Card
- 1TB NVMe SSD up to 5,000MB/s
- Antec CX800 ARGB ATX Case
- 850w Power Supply
- Integrated Gigabit LAN & 7.1 Channel Sound
- Monitor, Peripherals and Windows Optional
- 3+ Year Warranty on Primary Components
This gaming PC is great for:


















and many more games!
Why this gaming PC stands out:
- Balanced pairing of the latest Core Ultra 7 265F and RTX 5070 — excellent for 1440p/4K gaming.
- Cutting-edge features — DLSS 4 & MFG deliver huge FPS boosts.
- Excellent multitasking — 8 P-Cores & 12 E-Cores offer incredible multitasking performance.
- Value-driven — great performance at a competitive price without sacrificing quality.
Not quite what you're looking for?
Get in touch, and we can help you configure your dream build!
Need something in a hurry?
Can't wait for assembly? Have a look at the PCBuilder range of ready-to-go PCs:
PCBuilder
- Product Code: 265F-H810-0GB-DDR5-1TB-5070
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R30,549


