Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
As a member of the TUF Gaming family, the F16 boasts some seriously impressive specs, giving you access to the very best of gaming on Windows 11. Featuring up to an Intel Core Ultra 9 processor 275HX and up to an NVIDIA® GeForce RTX 5070 Laptop GPU, the F16 can easily play the latest games or keep your workflow on schedule. Paired with up to 32GB of DDR5 5600MHz memory per slot and up to 4TB of expandable PCIe Gen 4 storage, this little machine is ready for anything, right out of the box.
| Model | FX608JMR-I71610G0W |
| Colour | Jaegar Grey |
| Processor | Intel Core i7-14650HX 8+8 Core with HyperThreading 2.20 GHz Base Clock, 5.20 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 (2 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7 |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16" IPS Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 165 Hz Sync Technology: G-SYNC |
| Keyboard | Single Zone RGB Blacklit Keyboard with Numpad |
| Audio | Support Microsoft Cortana near field/far field Hi-Res certification (for headphone) Dolby Atmos AI noise-canceling technology Built-in array microphone 2-speaker system |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | 1080p HD |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort, power delivery 1 x Thunderbolt 4 Type-C, support DisplayPort / G-SYNC 1 x HDMI 2.1 FRL 1 x Combo Audio Jack 1 x RJ45 |
| Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 4 Cells, 90Whrs Power Supply: 280w |
| Dimensions | 354mm x 269mm x 18 - 27mm |
| Weight | 2.20 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS TUF GAMING F16 (2025) FX608JMR-I71610G0W Laptop — Intel Core i7-14650HX / 16" WUXGA 165Hz / 16GB DDR5 RAM / GeForce RTX 5060 8GB / 1TB Gen4 NVMe / Windows 11 Home / Jaegar Grey
- Intel Core i7-14650HX 16-Core CPU
- 8 x Performance & 8 x Efficiency Core
- Up to 5.20GHz Boost Speed
- 16GB (2 x 8GB) DDR5-5600 RAM
- 2 DIMM Slots Supports up to 64GB (Both Populated)
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- Supports 2nd NVMe PCIe Gen4 SSD
- NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7
- NVIDIA RTX Real-Time Ray Tracing
- 16" 165Hz 1920x1200 IPS Display
- Single-Zone RGB Backlit Keyboard with Numpad
- 1080p FHD Webcam, Supports Windows Hello
- 1 x Thunderbolt 4 Type-C 40Gb/s
- 3 x USB Type-A 10Gb/s, 1 x USB Type-C 10Gb/s
- 1 x HDMI 2.1, 1 x Combo Audio Jack
- Gigabit LAN, Wi-Fi 6E & Bluetooth 5.3
- Battery: 4 Cells, 90Wh
- Windows 11 Home
- Colour: Jaegar Grey
- 1 Year Warranty
- Product Code: 90NR0NB1-M003V0
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R27,538








