Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Kingston FURY Beast DDR5 memory brings the latest cutting-edge technology for next-gen gaming platforms. Taking speed, capacity and reliability even further, DDR5 arrives with an arsenal of enhanced features, like on-die ECC (ODECC) for improved stability at extreme speeds, dual 32-bit subchannels for increased efficiency and an on-module power management integrated circuit (PMIC) to provide juice where it’s needed most. Superior speed advancements with double the banks from 16 to 32 and double the burst length from 8 to 16 take DDR5 memory, your gaming experience and your overall system applications to the next level of performance. Whether you’re pushing the limits in your gaming with the most extreme settings, live streaming at 4K+ or pushing large animations and 3D rendering, Kingston FURY Beast DDR5 memory is the level-up needed, while seamlessly bridging style and unleashing performance. With options featuring Intel XMP 3.0 or AMD EXPO, two new DDR5 overclock specs that include customisable profiles for speeds and timings, Kingston FURY Beast DDR5 has your compatible overclock solutions covered.
| SKU | KF560C30BBK2-64 |
| Memory Series | FURY BEAST DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 64GB Kit (2 x 32GB) |
| Tested Latency | 30-36-36 |
| Tested Voltage | 1.40V |
| Tested Speed | 6000MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 40-39-39 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-48000 (6000MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 and EXPO |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Kingston FURY BEAST DDR5 64GB (2 x 32GB) DDR5 DRAM 6000MHz CL30 1.40V KF560C30BBK2-64 Memory Kit — Black
- 64GB DDR5 Kit (2 x 32GB)
- Rated Speed: 6000 MT/s
- Rated Latency: 30-36-36
- Rated Voltage: 1.40V
- Height: 35mm
- Colour: Black
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- AMD EXPO Memory Profile
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: KF560C30BBK2-64
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.

