Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Kingston FURY Beast DDR4 RGB Special Edition enhances both performance and style with speeds at 3200MT/s & 3600MT/s, and unique white heat spreader and striking RGB lighting. Customise the RGB lighting effects with Kingston FURY CTRL software and keep the distinctive look coordinated with patented Infrared Sync Technology. Available in CL16–18 latencies, single module capacities of 8GB & 16GB, and kit capacities of 16GB & 32GB. 100% tested at speed and backed by a limited lifetime warranty, this makes for a hassle-free upgrade for any Intel or AMD-based system. Let Kingston FURY Beast DDR4 RGB Special Edition set you and your system apart of the rest.
| SKU | KF432C16BWAK2/16 |
| Memory Series | FURY Beast DDR4 RGB Special Edition |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 16GB Kit (2 x 8GB) |
| Tested Latency | 16-18-18 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 3200MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Multizone |
| SPD Latency | 17-17-17 |
| SPD Speed | 2400MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-25600 (3200MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Kingston FURY Beast DDR4 RGB Special Edition 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 3200MHz CL16 1.35V KF432C16BWAK2/16 Memory Kit — White
- Product Code: KF432C16BWAK2/16
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R4,956



