Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Push the limits like never before with Kingston FURY Renegade DDR5 memory, designed for extreme performance on next-gen DDR5 platforms. Enhance your system with the boost it needs to stay on top with ultra-fast memory at up to 8000MT/s. Kingston FURY Renegade DDR5 features sleek, newly designed aluminium heat spreaders in either black and silver or white and silver to complement the look of the latest PC builds by system builders and DIY PC enthusiasts. Available in single-module capacities of up to 48GB and dual-channel kits of 2 with capacities of up to 96GB. Whether you’re creating content, multi-tasking or pushing the limits to the extremes for your bleeding-edge game title, Kingston FURY Renegade DDR5 memory is the ideal choice for gamers, enthusiasts, content creators and extreme overclockers. 100% factory tested at speed and backed by a limited lifetime warranty and over 35 years of expertise, Kingston FURY Renegade DDR5 gives you the best of both worlds: extreme performance and maximum peace of mind. Kingston FURY is with you, right at the boundaries of what is possible.
| SKU | KF564C32RWK2-64 |
| Memory Series | FURY RENEGADE DDR5 |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 64GB Kit (2 x 32GB) |
| Tested Latency | 32-39-39 |
| Tested Voltage | 1.40V |
| Tested Speed | 6400MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 40-39-39 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-51200 (6400MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
| RAM Specifications | |
| Brand | Kingston |
| Series | FURY RENEGADE DDR5 |
| Model | KF564C32RWK2-64 |
| Capacity | 64GB (2 x 32GB) |
| Memory Type | DDR5 Desktop RAM |
| Speed | 6400 MT/s |
| Timings | 32-39-39 |
| Voltage | 1.40V |
| Heatspreader Colour | Silver and White |
| Lighting | None |
| Memory Profiles | Intel XMP 3.0 |
| Warranty | Limited Lifetime |
Kingston FURY RENEGADE DDR5 64GB (2 x 32GB) DDR5 DRAM 6400MHz CL32 1.40V KF564C32RWK2-64 Memory Kit — White
- 64GB Kit (2 x 32GB)
- Rated Speed: 6400 MT/s
- Rated Latency: 32-39-39
- Rated Voltage: 1.40V
- Height: 39mm
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: KF564C32RWK2-64
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R21,055


