Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
HyperX HX316C10FB/8 is a 1G x 64-bit (8GB) DDR3-1600 CL10 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8 memory module, based on sixteen 512M x 8-bit DDR3 FBGA components. This module has been tested to run at DDR3-1600 at a low latency timing of 10-10-10 at 1.5V.
PLEASE TAKE NOTE:- Kingston sold the HyperX brand to HP in 2021.
- This memory may have branding other than HyperX.
| SKU | HX316C10FB/8 |
| Memory Series | HyperX Fury DDR3 |
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | 10-10-10 |
| Tested Voltage | 1.35 / 1.5V |
| Tested Speed | 1600MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 10-10-10 |
| SPD Speed | 1600MHz |
| SPD Voltage | 1.5V |
| Speed Rating | PC3-12800 (1600MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | SPD |
| Package Memory Pin | 240 |
Kingston HyperX Fury 8GB (1 x 8GB) DDR3 DRAM 1600MHz CL10 1.35V / 1.5V Dual Voltage Memory Module — Black
- Product Code: HX316C10FB/8
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R1,819

