Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ValueRAM's KVR48U40BD8K2-64 is a kit of two 4G x 64-bit (16GB) DDR5-4800 CL40 SDRAM (Synchronous DRAM), 1Rx8, memory module, based on eight 4G x 8-bit FBGA components. Total kit capacity is 64GB. The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR5-4800 timing of 40-39-39 at 1.1V. Each 288-pin DIMM uses gold contact fingers.
| SKU | KVR48U40BD8K2-64 |
| Memory Series | ValueRAM |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 64GB Kit (2 x 32GB) |
| Tested Latency | 40-39-39 |
| Tested Voltage | 1.10V |
| Tested Speed | 4800MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 40-39-39 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.10V |
| Speed Rating | PC5-38400 (4800MHz) |
| Compatibility | Intel 600 Series |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | TBD |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Kingston ValueRAM 64GB (2 x 32GB) DDR5 DRAM 4800MHz CL40 1.10V KVR48U40BD8K2-64 Memory Kit
- Product Code: KVR48U40BD8K2-64
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

