Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
LG Monitor highlights the performance of liquid crystal displays. The 21.45-inch screen with Full HD (1920X1080) display delivers precise and clear imagery through outstanding color accuracy. To help lessen eye fatigue and provide eye comfort while reading documents on a monitor, Reader Mode adjusts color temperature and luminance similar to reading a paper book. Flicker Safe reduces invisible flickering on the screen, which helps reduce eye strain. It provides a comfortable working environment for a long time. You can customize the workspace by splitting the display or adjusting basic monitor options with just a few mouse clicks. Its convenient tilt adjustments with clean uni-body design allow you to create an optimized work environment. With AMD FreeSync technology, gamers can experience seamless, fluid movement in high resolution and fast-paced games. It virtually reduces screen tearing and stuttering. Reduce input lag with Dynamic Action Sync so it helps gamers catch critical moments in real-time. Black Stabilizer helps gamers to avoid snipers hiding in the darkest places and quickly escape situations when the flash explodes. Target point is fixed in the center to enhance shooting accuracy.
| Model | 22MP410-B |
| Screen Size (Diagonal) | 21.5" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 5 ms GtG |
| Inputs | 1 x HDMI 1 x VGA |
| Tilt | -5° to +15° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 75mm x 75mm |
| Dimensions | Without Stand: 512mm x 40mm x 295mm With Stand: 512mm x 190mm x 384mm |
| Weight | Without Stand: 2.20 kg With Stand: 2.60 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
LG 22MP410-B FHD (1920x1080) Monitor, 75Hz, FreeSync, VA, 21.5"
- Product Code: 22MP410-B
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







