Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Everything is smoother with the powerful ASUS Vivobook 16, a feature-packed laptop. And everything’s easier too, thanks to user-friendly features including a 180° lay-flat hinge, a physical webcam shield and dedicated function keys to turn your mic on or off. Your health is in safe hands with ASUS Antimicrobial Guard Plus protecting frequently-touched surfaces, and the bigger touchpad is now more finger-friendly. Enjoy the smooth power of Vivobook 16! Explore a fresh new visual experience with Vivobook 16’s amazing three-sided NanoEdge display with a 16:10 aspect-ratio. It’s perfect for any task, whether it’s work, play or entertainment — let Vivobook 16 add brilliance to your life!
| Model | X1504VAP-I516512BL0X |
| Colour | Quiet Blue |
| Processor | AMD Ryzen 170 8-Core with SMT 3.20 GHz Base Clock, 4.75 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-4800 (1 x 8 GB, 8 GB onboard) 1 slot up to 24 GB |
| Graphics | AMD Radeon 680M |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16" Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Audio | Built-in array microphone Built-in speaker SonicMaster |
| Networking | Ethernet: No Wi-Fi: Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth: Bluetooth 5.4 LTE: No |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, supports 65w Power Delivery 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI 1.4b 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 42Whr Power Supply: 68w Type-C |
| Dimensions | 359mm x 250mm x 20mm |
| Weight | 1.88 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS VivoBook 16 M1605 M1605NAQ-716512S0W Laptop — AMD Ryzen 7 170 / 16" WUXGA / 16GB DDR5 RAM / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Home / Cool Silver
- AMD Ryzen 7 170 8-Core CPU
- Up to 4.75GHz Boost Speed
- 16GB (8GB onboard, 1 x 8GB) DDR5-4800 RAM
- 1 DIMM Slot, Supports up to 24GB (Populated)
- AMD Radeon 680M Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 16" 1920x1200 Display
- White Backlit Keyboard
- 720p Webcam with Privacy Shutter
- 2 x USB Type-A 5Gb/s, 1 x USB Type-C 5Gb/s
- 1 x HDMI 1.4b, 1 x Combo Audio Jack, 1 x USB 2.0/1.1
- Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.4
- Battery: 3 Cells, 42Wh
- ASUS 180-Degree Lay-Flat Hinge Design
- Windows 11 Home
- Colour: Cool Silver
- 1 Year Warranty
- Product Code: 90NB1832-M00290
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R13,951








