Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Equip your high-producing teams with the AI-enhanced PC that delivers the power, security, and collaboration tools they need for working in the office or in a hybrid setting. Empower your hybrid workforce with elevated conferencing capabilities and AI-driven performance. Connect with people in a more personal way with conferencing features built into the HP EliteBook 830. Help speed up demanding business applications with the latest generation Intel Core processor. The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 6E.
| Model | 9G0Z6ET |
| Colour | Pike Silver |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U 2+8+2 Core with HyperThreading 4.30 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-7500 (onboard) 0 slots up to 16 GB |
| Graphics | Intel Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 13.3" IPS Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo speakers Dual-array mics |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: Wi-Fi 6E 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2 x UThunderbolt 4 (Type-C, DisplayPort, Power Delivery) 1 x HDMI 2.1 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 56 Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 300mm x 215mm x 16mm |
| Weight | 1.29 kg |
| Warranty | 3 Years On-Site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-Site |
HP EliteBook 830 G11 9G0Z6ET Laptop — Core Ultra 5 125U / 13.3" WUXGA / 16GB DDR5 / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Pike Silver
- Intel Core Ultra 5 125U 12-Core CPU
- Up to 4.30GHz Boost Speed
- 16GB (onboard) DDR5-7500 RAM
- Intel Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 13.3" 1920x1200 Display
- White Backlit Keyboard
- Fingerprint Reader
- Windows 11 Pro
- 3 Year On-Site Warranty
- Product Code: 9G0Z6ET
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








