Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The IdeaPad 3 series has a slim body with immersive sound. A stylish laptop with excellent performance. Take on any task with the IdeaPad 3 (15″ Intel) laptop and enjoy the unmatched speed and intelligence of 12th Gen Intel Core processors. FHD display with ultra-thin bezels provides cinema quality visuals for your favorite movies, shows, and video games—not to mention a large workspace for school or work. IdeaPad 3 laptop tackles the physical and mental effects of increased screen time with smart features that help remedy aches and pains, eye strain, and waning focus. These include eye care, which protects your eyes from fatigue and strain during long sessions of screen time, and noise cancellation that blocks out cross talk and background noise during conference calls.
| Model | 82RK00JVSA |
| Colour | Arctic Grey |
| Processor | Intel Core i7-1255U 2+8 Core with HyperThreading 4.70 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 (onboard) 1 slot up to 8 GB (16 GB total) |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" TN Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Full size keyboard with numpad |
| Audio | 2 x 1.5w |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: 802.11ac Wi-Fi 5 Bluetooth: Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p FHD camera |
| Card Reader | SD |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, supports PD 3.0, DisplayPort 1 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic combo |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 45 Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 359mm x 237mm x 20mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Lenovo IdeaPad 3 82RK00JVSA Laptop — Core i7-1255U / 15.6" FHD / 8GB DDR4 / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Arctic Grey
- Product Code: 82RK00JVSA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






