Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Meet the IdeaPad 5 Pro laptop—perfect for streaming and entertainment, with amazing visuals on its WQXGA display. Marvel at the high performance of its powerful AMD Ryzen processor, as well as the fully immersive 3D audio of Dolby Atmos. Enjoy the improved feel and tactile, accurate keystrokes of its precisely engineered keyboard, with soft-landing switches and optional backlighting. This laptop’s 350-nit, 2.5k QHD display is bright and vivid, with a 100% sRGB high color gamut. And its narrow bezels give it more than 90% active screen ratio, keeping your eyes on the prize. The IdeaPad 5 Pro is a great choice for playing the latest AAA gaming titles or rendering heavy graphics. Its AMD Ryzen 9 mobile processor, 32GB DDR4 memory, and NVIDIA GeForce RTX 3050 discrete graphics deliver accelerated performance.
| Model | 82L500U1SA |
| Colour | Grey |
| Processor | AMD Ryzen 9 5900HX 8-Core with HyperThreading 3.30 GHz Base Clock, 4.60 GHz Boost Clock |
| Memory | 32 GB DDR4-3200 (soldered) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 4 GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16.0" IPS Resolution: 2560x1600 Refresh Rate: 120 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Standard Keyboard with Numpad |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | SD |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, supports Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone / Mic combo |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 75 Whr Power Supply: 135w |
| Dimensions | 356mm x 251mm x 17 - 18mm |
| Weight | 1.90 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Lenovo IdeaPad 5 Pro 16ACH6 82L500U1SA Laptop — Ryzen 9 5900HX / 16.0" WQXGA / 32GB DDR4 RAM / GeForce RTX 3050 4GB / 512GB NVMe / Windows 11 Home / Storm Grey
- Product Code: 82L500U1SA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






