Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Engineered for long-lasting performance, the Lenovo S145 delivers powerful performance in a stylish, light design. Perfect for everyday computing, this durable laptop boasts exceptional audio and has fast, secure storage for all of your photos, music and videos.
| Model | 81MX0064SA |
| Processor | Intel Celeron N4000 Dual Core 1.10 GHz Base Clock, 2.60 GHz Boost Clock |
| Memory | 4 GB DDR4-2400 1 slot up to 8 GB |
| Graphics | Intel UHD 600 |
| Storage | 500 GB 5400 RPM 2.5" Hard Drive No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1366x768 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: None |
| Keyboard | Chiclet keyboard |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: Wi-Fi 5 802.11ac Bluetooth: Bluetooth 4.2 |
| Webcam | VGA |
| Card Reader | 4-in1 Multi-Format Card Reader |
| I/O Ports | 1 x COMBO audio jack |
| Software | Windows 10 |
| Power | Battery: 2 Cells, 30Whrs Power Supply: 45W |
| Dimensions | 362mm x 252mm x 20mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Lenovo IdeaPad S145-15IGM 15.6" Laptop - Celeron N4000 / 4GB DDR4 / 500GB Hard Drive
- Product Code: 81MX0064SA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



