Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
| Model | 82XX00DFSA |
| Colour | Arctic Grey |
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U 8 Core with SMT 2.00 GHz Base Clock, 4.50 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-4266 (onboard) 0 slots up to 16 GB |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 512 GB M.2 2242 PCIe Gen3 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" Touchscreen, 10-Point Multitouch, Includes Stylus Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: None |
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Audio | 2 x 2w speakers |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | SD |
| I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, Supports PD 45-65W and DisplayPort 1.4 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x HDMI 1.4b 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 52.5Whrs Power Supply: 65w |
| Dimensions | 313mm x 225mm x 18mm |
| Weight | 1.55 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Lenovo IdeaPad Flex 5 15IAX9E 82XX00DFSA Laptop — AMD Ryzen 7 7730U / 14" WUXGA Touchscreen / 16GB DDR4 RAM / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Arctic Grey
- AMD Ryzen 7 7730U 8-Core CPU
- 8 x Cores, 16 Threads
- Up to 4.50GHz Boost Speed
- 16GB (Onboard) DDR4-4266 RAM
- 0 DIMM Slots
- Integrated AMD Radeon Graphics
- 512GB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 14" 1920x1200 Touchscreen Display
- 2-in-1 Design with 360° Hinge
- Supports 10-Point Multi-Touch
- Includes Lenovo Digital Pen Stylus
- 720p HD Webcam with Privacy Shutter
- Standard Keyboard
- 1 x USB Type-C 10Gb/s
- 2 x USB Type-A 5Gb/s
- 1 x HDMI 1.4b, 1 x 3.5mm Combo Audio
- Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.3
- Battery: 3 Cells, 52.5Whrs
- Windows 11 Home
- Colour: Arctic Grey
- 1 Year Warranty
- Product Code: 82XX00DFSA
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R16,904








