Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The next phase of evolution is here: dive into the world of games in cyberpunk style, flex your sci-fi fashion, and outplay your opponent with revolutionary hardware. Incorporating a futuristic mechanized exterior design, the Cyborg 15 AI A1V is built to be the most ground-breaking, avant-garde gaming laptop. The translucent parts on the keyboard and chassis, allows you to see through parts of the internals. With cybernetic-like trims and language from top to bottom, the Cyborg Series reimagine what the future entails. Geometric lines and shapes are drawn underneath the bottom plate, symbolizing modifications on cyborgs from Sci-Fi works, along with stylized texts hidden in the ventilation openings conveying MSI's gaming spirits. With its lightning-fast processing speeds featuring Intel’s first integrated NPU for power-efficient AI acceleration and local inference for the laptop. The latest Intel Core Ultra 7 processor 155H is a game-changer. Whether you're into gaming, content creation, or heavy multitasking, this is your ticket to a seamless and high-performance computing experience. NVIDIA® GeForce RTX 40 Series Laptop GPUs power the world’s fastest laptops for gamers and creators. Built with the ultra-efficient NVIDIA Ada Lovelace architecture, they bring a quantum leap in performance with AI-powered DLSS 3 and enable lifelike virtual worlds with full ray tracing. Plus, the Max-Q suite of technologies optimizes system performance, power, battery life, and acoustics for peak efficiency.
| Model | CYBORG 15 AI A1VFK-046ZA |
| Colour | Translucent Black |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155U 6+8+2 Core with HyperThreading 4.80 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 (2 x 8 GB) 2 slots up to 96 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 144 Hz Sync Technology: None |
| Keyboard | 4-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Audio | 2 x 2w speakers |
| Networking | Ethernet: Gigabit LAN Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6E Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 1 x Type C USB3.2 (Gen1 with DP) 1 x Type A USB3.2 (Gen1) 1 x HDMI 2.1 (4K @ 60Hz) 1 x 3.5mm Audio / Mic Combo Jack 1 x RJ45 LAN Jack |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 53.5Whrs Power Supply: 120W |
| Dimensions | 359mm x 250mm x 22-23mm |
| Weight | 1.98 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
MSI CYBORG 15 AI A1VFK-046ZA Laptop — Core Ultra 7 155H / 15.6" FHD 144Hz / 16GB DDR5 RAM / GeForce RTX 4060 8GB / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Home / Translucent Black
- Intel Core Ultra 7 155H 16-Core CPU
- Up to 4.80GHz Boost Speed
- 16GB (2 x 8GB) DDR5-5600 RAM
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB
- 15.6" 144Hz 1920x1080 Display
- 4-Zone RGB Backlight Keyboard with Numpad
- Windows 11 Home
- 2 Year Warranty
- Product Code: A1VFK-046ZA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







