Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
MAG Codex 5 gaming desktop has large surface dedicated for air-inlet, and a large inner space for installing fans. Such efficient heat-dissipating design will prevent the system from overheating during high performance. The MAG Codex 5 features glass panel design, the solid tempered glass panel can prevent damage, pass through the glass panel you can show the personalized configuration clearly.
Upgradability is the one of reasons to choose the gaming desktop, MAG Codex 5 series has easy to upgrade design, you can keep up the gaming arsenal in the latest status, fulfill the 3A games system requirements.
Enhance your gaming experience with the latest 12th Gen Intel Core processor. It features a new hybrid architecture design that improves performance and increases efficiency. The GeForce RTX 30 series delivers ultra performance that gamers crave, powered by Ampere—NVIDIA's 2nd gen RTX architecture. The GeForce RTX 30 series is built with enhanced RT Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and superfast G6X memory for an amazing gaming experience. RTX graphics bring together real-time ray tracing, artificial intelligence, and programmable shading.
You need the best performance to win in First-Person Shooters and Battle Royale games like Fortnite, Call of Duty: Modern Warfare, and Rainbow Six Siege. The most important gear to achieve 144, 240, and 360 FPS in competitive games are GeForce RTX graphics cards. Equipped with the latest DDR5-4400 memory which brings a powerful performance. DDR5-4400 has a higher bandwidth than DDR4 ,allowing for extremely smooth gameplay.
| CPU / Processor | Intel Core i7-12700KF |
| Cooler | MSI MAG CODEX X5 120mm AIO |
| Motherboard | MSI PRO Z690-A WIFI |
| RAM / Memory | (2x) 8 GB DDR5-4400 |
| GPU / Graphics Card | MSI GeForce RTX 3070 Ti VENTUS 3X 8G OC |
| SSD / Solid State Drive | 512 GB PCIe Gen4 SSD |
| PSU / Power Supply | 750w Gold Rated |
| Case | MSI MAG CODEX X5 |
| OS / Operating System | Windows 11 Home |
| Assembly | Basic Assembly |
| Power Cable | None |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
MSI MAG CODEX X5 Gaming PC — Intel Core i7-12700KF / 120mm RGB AIO / Z690 Motherboard / 16GB (2 x 8GB) DDR5-4400 / GeForce RTX 3070 Ti 8GB / 512GB NVMe / 750w PSU / MSI CODEX X5 Case / Windows 11 Home
- Intel Core i7-12700KF CPU, 4.90GHz, 12 Cores, 20 Threads
- MSI PRO Z690-A WIFI LGA1700 Motherboard
- 16GB RGB DDR5-4400 RAM
- GeForce RTX 3070 Ti 8GB Graphics Card
- 512GB Gen4 NVMe SSD
- MSI MAG CODEX X5 ATX Case
- 750w Power Supply
- Integrated Gigabit LAN & 7.1 Channel Sound
- Windows 11 Home
- Monitor & Peripherals Optional
- 2 Year Warranty
- Product Code: 12TE-1056ZA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





