Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Equipped with up to an AMD Ryzen 7 Processor, the incredibly lightweight and thin Modern 14 C7M simply slips into your bag so you stay productive and entertained wherever you go. Its amazing power will always keep going and helps you get things done, just like your creativity. Forget the ordinary, embrace the Modern. Its unique, thin and sleek design comes with a smooth finish with everything you need even before opening up the screen. Classic Black is styled in mysterious charm while Urban Silver mirrors the beauty of the future and technology. With the Modern series, you will have access to leading edge technology and design allowing you to be productive whenever, wherever, and however you want. Weighing in at only 1.4kg and a height of 19.35 mm, the ultra-light and ultra-slim Modern 14 C7M is both portable and stylish - so you can take it with you wherever you go. Keep up with your fast-paced lifestyle with the Modern's extreme mobility. The Modern 14 C7M with its enlarged touchpad, smooth and responsive fingertip control lets you maximum your productivity on the go. The 180° lay-flat and Flip-n-Share function allows you to one click share your screen for a more effective workspace. The optimized 1.5mm key travel makes for a more ergonomic typing experience. Thanks to a friendly backlit keyboard, you can also work in dark environments.
| Model | Modern 14 C7M-257ZA |
| Colour | Classic Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U 8-Core with SMT 4.50 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (onboard) 0 slots |
| Graphics | AMD Radeon Vega 7 Graphics |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe Gen3 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| I/O Ports | 1 x Type-C USB3.2 Gen2, supports Power Delivery 1 x Type-A USB3.2 Gen2 2 x Type-A USB2.0 1 x 3.5mm Mic-on/Headphone-out Combo Jack 1 x HDMI 2.1 (4K @ 60Hz) |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells 39.3Whr Power Supply: 65W |
| Dimensions | 320mm x 223mm x 19mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
MSI Modern 14 C7M-257ZA Laptop — Ryzen 7 7730U / 14" FHD / 16GB DDR4 RAM / 1TB NVMe / Windows 11 Home / Classic Black
- AMD Ryzen 7 7730 8-Core CPU
- Up to 4.50GHz Boost Speed
- 16GB (onboard) DDR4-3200 RAM
- AMD Radeon Vega 7 Graphics
- 1TB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 14" 1920x1080 60Hz Display
- White Backlit Keyboard
- Windows 11 Home
- 1 Year Warranty
- Product Code: C7M-257ZA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






