Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Visualize victory with the MSI Optix G24C6 curved gaming monitor. Equipped with a 1920x1080, 144hz Refresh rate, 1ms response time panel, the Optix G24C6 will give you the competitive edge you need to take down your opponents. Built with FreeSync technology, the Optix G24C6 can match the display's refresh rate with your GPU for ultra-smooth gameplay. Make sure you can hit your mark with all the latest technologies built-in the MSI Curved Gaming monitor for competitive play. MSI Curved Gaming monitors use a curved display panel that has a curvature rate of R1500, which is the most comfortable and suitable for a wide range of applications from general computing to gaming. Curved panels also help with gameplay immersion, making you feel more connected to the entire experience. Optix monitors are equipped with a 144hz refresh rate and 1ms response time VA LED panel which has the most benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports. These type of games require very fast and precise movements, which an ultra-high refresh rate and fast response time monitor will put you ahead of your competition. Whether your entire screen is dark, or just a few portions have heavy shadows. Let the world's first smart black tuner brighten your day by bringing out the fine details in dark areas. With a super narrow bezel, enjoy the best immersion possible in the latest games with a multi-monitor 180 degree setup. Enjoy better continuity between screens while playing games, working, or general computing. Gaming shouldn't be a choice between choppy gameplay or broken frames. With MSI Optix series gaming monitors, it doesn't have to be. Get fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with AMD FreeSync technology.
| Model | OPTIX G24C6 |
| Screen Size (Diagonal) | 23.6" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync |
| Curve | 1500R |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Inputs | 1 x DisplayPort 1.2 2 x HDMI 1.4 |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | 537mm x 220mm x 416mm |
| Weight | 3.40 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI OPTIX G24C6 FHD (1920x1080) 1500R Curved Gaming Monitor, 144Hz, FreeSync, VA, 23.6"
- Product Code: OPTIX G24C6
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






