Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The MAG series fights alongside gamers in pursuit of honor. With added military-inspired elements in these gaming products, they were reborn as the symbol of sturdiness and durability. To meet the desire to show the ARGB PC build, the MAG PANO M100 Series comes with a 270-degree panoramic display, get more enhancement of aesthetically pleasing and cleanliness, supports a back-connect motherboard, and comes with the reverse-blade fan on the side, a 1-to-4 ARGB-PWM control board to let user organize cables easily.
| Model | MAG PANO M100R PZ |
| Colour | Black |
| Lighting | ARGB |
| Materials | SPCC, Tempered Glass |
| Dimensions | 440mm x 235mm x 405mm |
| Form Factor | Mini Tower |
| Motherboard Support | Micro ATX, Mini ITX Supports Rear Connector Motherboards |
| Front I/O | 1 x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 5 |
| Fan Support | Front: None |
| Radiator Support | Front: None |
| Clearances | CPU Cooler: 175mm |
| Weight | 8.66 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
MSI MAG PANO M100R PZ RGB Tempered Glass Mini Tower Micro-ATX Case with PROJECT ZERO Support — Black
- Fish-Tank Designed for Maximum Visibility of Interior
- Mini Tower Micro-ATX Form Factor Case
- Colour: Black
- Tempered Glass Front & Side Panels
- 1 x USB 3.0 Type-C 20Gb/s Port
- 1 x USB 3.0 Type-A 5Gb/s Port
- 1 x 3.5mm Combo Audio Jack
- 1 x 2.5" Drive Bays
- 1 x 2.5" / 3.5" Combo Drive Bays
- Up to 10 x 120mm Fans / Up to 3 x 140mm Fans
- Includes 4 x 120mm ARGB Fans
- Up to 1 x 360mm Radiator
- Cooler Clearance: Up to 175mm
- GPU Clearance: Up to 390mm
- Supports Rear Connector Motherboards
- 2 Year Warranty
- Product Code: MAG PANO M100R PZ
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R1,879








