  • Mecer IVR-1200MPPT 1200 VA / 1000 W Solar Inverter Charger, 12V
Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Simulated sinewave inverter. Wide input voltage range. 12VDC or 24VDC available. Overload and short circuit protection. LCD display for comprehensive information. MPPT.
ModelIVR-1200MPPT
Rated Power1200 VA / 1000 W
InputVoltage: 220 - 240 VAC
Selectable Voltage Range (PCs): 90 - 280 VAC
Selectable Voltage Range (Home Appliances): 90 - 280 VAC
Frequency Range: 50 Hz / 60 Hz (auto sensing)
OutputAC Voltage Regulation (Battery Mode): 230 VAC ± 10%
Surge Power: Not Specified
Efficiency (Peak): Not Specified
Transfer Time: 20 ms
Waveform: Simulated sine wave
BatteryVoltage: 12 VDC
Floating Charge Voltage: 13.7 VDC
Overcharge Protection: 14.3 VDC (Lead Acid), 14.6 VDC (Lithium)
Solar / AC ChargerSolar Charger Type: MPPT
Max PV Array Open Circuit Voltage: 100 VDC
Max PV Array Power: Not Specified
MPPT Range @ Operating Voltage: Not Specified
Max Solar Charge Current: 55 A
Max AC Charge Current: 10 - 25 A
Max Charge Current: 55 A
Dimensions272mm x 212mm x 127mm
Weight4.5 kg
Warranty1 Year
Manufacturer
Manufacturer's WebsiteLink *
Product WebsiteLink *
Warranty Information
Warranty Duration1 Year
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
  • Product Code: IVR-1200MPPT
  • Availability: In Stock with Supplier leadtimeTooltip Lead Times:
    • In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
    • Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
  • R2,596
Price displayed is already subject to a 4% discount for EFT payments