Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
We’ve made our iconic H Series PC cases even better. Our new lineup still features the elements builders loved in the original H Series, including our patented cable management system, removable fan/radiator mounting brackets, and easy-to-use drive trays, alongside new updates like a front-panel USB-C connector supporting high-speed USB 3.1 Gen 2 devices, a tempered glass side panel that installs with a single thumbscrew, and an upgraded Smart Device V2 on the H710i.
| Model | CA-H710i -BR |
| Colour | Black and Red |
| Lighting | RGB |
| Materials | SGCC Steel, Tempered Glass |
| Dimensions | 494mm x 230mm x 516mm |
| Form Factor | Mid Tower |
| Motherboard Support | E-ATX |
| Front I/O | 2 x USB 3.1 |
| Side Panel | Tempered Glass |
| Drive Bays | 5.25": 0 |
| Expansion Slots | 7 + 2 |
| Fan Support | Front: 3 x 120mm / 2 x 140mm (3 x 120mm included) |
| Radiator Support | Front: Up to 360mm |
| Clearances | CPU Cooler: 185mm |
| Weight | 12.3 kg |
NZXT H710i RGB Tempered Glass Mid Tower E-ATX Case — Matt Black and Red
- Product Code: CA-H710i -BR
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






