Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The all-new Kraken Z Series lets you personalize your all-in-one liquid cooler like never before. Through CAM’s unique software interface, you can do more than simply fine-tune settings; you can now display your favorite animated gifs or CAM system information, allowing for total customization. Backed by a 6-year warranty, the Kraken Z series provides superior performance in liquid cooling, simple installation, and a look that is uniquely your own. With a bright, 2.36” LCD screen capable of displaying 24-bit color, you can now completely customize the look of your CPU cooler. Whether it’s a funny gif or CAM data, you can use your Kraken to express yourself in an exciting new way. The display orientation can be adjusted within CAM from Default to a -90° orientation.
| Cooling Warranty | Six years |
| Cold Plate Material | Copper |
| Radiator Material | Aluminium |
| PWM | Yes |
| Radiator Dimensions | 394mm x 121mm x 27mm |
| Fan Dimensions | 120mm x 26mm |
| Fan Speed | 500 - 2000 RPM ± 300 RPM |
| Number of Fans | 3 |
| Cooling Socket Support | Intel Socket LGA 1200, 1151, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066 AMD Socket AM4, sTRX4, TR4 (Threadripper bracket not included) |
| Lighting | Display Orientation: Software adjustable Default and -90° orientation Display Panel Active Area: 2.36" (60mm) diameter Display Color: 24-bit true color LCD |
| Radiator Size | 360mm |
| Fan Airflow | 73.11 CFM |
| Fan Static Pressure | 2.93 mm-H2O |
| Noise Level | 36 dBA |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 6 Years |
NZXT Kraken Z73 (RL-KRZ73-01) RGB AIO Liquid Cooler with LCD Display, 360mm — Black
- Product Code: RL-KRZ73-01
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




