Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Explore ultimate technology with the ASUS RT-AXE7800 tri-band WiFi 6E router. Its breakthrough performance of up to 7800 Mbps WiFi speed can meet and exceed your internet needs, with comprehensive network protection provided by advanced ASUS security tech. Gear up for ultrafast connectivity!
The newly available 6 GHz frequency band is dedicated purely to WiFi 6E devices. This means that older WiFi devices can’t interfere with 6E signals at all, enabling faster and more reliable connections for your 6E devices.
WiFi 6E has up to seven additional high-speed 160 MHz channels, enabling multi-gigabit speeds with stable and consistent connections. It dramatically increases network capacity while reducing congestion, delivering higher performance for every WiFi 6E device.
As the new 6 GHz band is exclusively reserved for WiFi 6E devices, there’s no need for Dynamic Frequency Selection (DFS), which prevents interference with things like air traffic control radar systems. This means that devices can connect quicker without the delays imposed by DFS.
The internet can contain inappropriate content, intrusive ads or other dangers and safety risks. ASUS Safe Browsing helps block undesirable content in one tap -- no extra apps required. Its lightweight DNS-based filtering* won’t affect router performance. It can even filter explicit content from search engine results to protect your kids online.
Alongside the latest WPA3 security protocol, the ASUS RT-AXE7800 also features AiProtection Pro powered by Trend Micro, with automatic, regularly updated security signatures to protect your devices and personal data from internet threats.
Gain insight into your kids’ online activity and customize settings for different age groups with RT-AXE7800’s robust parental controls – with no subscription fee. You can also flexibly schedule internet access with one click, or you can grant extra online time for your kids to reward their good behavior.
When you are away from home, the ASUS Instant Guard mobile app gives you one-tap secure internet access via your RT-AXE7800 router, thanks to its encrypted VPN tunneling technology. Our newly upgraded app even lets you easily share this worry-free network connection with your family and friends through a URL link.
Equipped with a 2.5 Gbps WAN/LAN port, the ASUS RT-AXE7800 also features both WAN and LAN aggregation, providing you with more options when assembling your network. This flexibility lets you deliver massive bandwidth to your wired devices and takes advantage of ultra-high-speed internet connections in many scenarios.
| Model | RT-AXE7800 |
| Wireless Standard | IEEE 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac, 802.11ax |
| Maximum Speed | 802.11a: Up to 54 Mbps 802.11b: Up to 11 Mbps 802.11g: Up to 54 Mbps 802.11n: Up to 300 Mbps 802.11ac: Up to 500 Mbps 802.11ac (1024QAM): Up to 2167 Mbps 802.11ax (2.4GHz): Up to 574 Mbps 802.11ax (5GHz): Up to 4804 Mbps 802.11ax (6GHz): Up to 2402 Mbps |
| Connectivity | 1 x 2.5Gbps RJ45 WAN / LAN Port 1 x 1Gbps RJ45 WAN / LAN Port 3 x 1Gbps RJ45 LAN Port 1 x USB 3.2 Gen 1 |
| WPS | Yes |
| Security | WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise, WPS Support |
| Antennas | 6 x external |
| Warranty | 3 Years |
Detailed Information
| Model Name | RT-AXE7800 |
| Network Standard | IEEE 802.11a IEEE 802.11b IEEE 802.11g WiFi 4 (802.11n) WiFi 5 (802.11ac) WiFi 6 (802.11ax) WiFi 6E (802.11ax) IPv4 IPv6 |
| WiFi Data Rate | 802.11a: Up to 54 Mbps 802.11b: Up to 11 Mbps 802.11g: Up to 54 Mbps WiFi 4 (802.11n): Up to 300 Mbps WiFi 5 (802.11ac) (1024QAM): Up to 2167 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (2.4GHz): Up to 574 Mbps WiFi 6 (802.11ax) (5GHz): Up to 4804 Mbps WiFi 6E (802.11ax) (6GHz): Up to 2402 Mbps |
| Antenna | External Antenna x 6 |
| Transmit/Receive | 2.4GHz 2x2 5GHz 4x4 6GHz 2x2 |
| Processor | 1.7 GHz Quad-Core Processor |
| Memory | 256 MB Flash 512 MB RAM |
| Boosts Speed | OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: Standard-Based and Universal 1024-QAM High Data Rate 20/40/80/160 MHz Bandwidth |
| Operating Frequency | Tri-band Wi-Fi: 2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz |
| Operating Mode | Router (AiMesh Router) AiMesh Node Access Point Repeater Media Bridge |
| Ports | 1 x 2.5Gbe for WAN/LAN 1 x 1Gbe for WAN/LAN 3 x 1Gbe for LAN 1 x USB 3.2 Gen1 |
| Buttons | Power On/Off Switch Reset Button WPS Button |
| LED Indicators | 1 x Power 1 x 2.4GHz 1 x 5GHz 1 x 6GHz 1 x 2.5G WAN/LAN 1 x 1G WAN/LAN 3 x 1G LAN |
| Power Supply | AC Input: 110-240v (50-60Hz) DC Output: 12V 3.0A |
| Package Contents | RT-AXE7800 WiFi Router RJ-45 Cable Power Adapter Quick Start Guide Warranty Card |
| Product Weight | 1033 g |
| Product Dimensions | 243 x 223 x 155 mm |
| AiMesh | AiMesh
|
| Parental Control | Safe Browsing
|
| Guest Network | Guest Network Connection Time Limit Guest Network Encryption: Open system, WPA/WPA2/WPA3 Personal, WPS |
| Security | AiProtection
|
| AiProtection | Router Security Assessment Malicious Site Blocking Two-Way IPS Infected Device Prevention and Blocking |
| VPN | InstandGuard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion |
| Traffic Control | Adaptive QoS
Traditional QoS
Traffic Monitor
Traffic Analyzer
|
| WAN | Internet connection Type : PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP
Port Triggering
DMZ |
| LAN | DHCP Server IGMP Snooping IPTV Manually Assign IP Address
|
| Wireless | MU-MIMO
Wireless Scheduler |
| USB Application | File System: HFS+, NTFS, vFAT, ext2, ext3, ext4 Safely Remove Disk AiCloud Download Master AiDisk Media Server Time Machine Samba Server FTP Server Shared Folder Privileges |
| Administration | Configuration Backup and Restore Diagnosis Tools Feedback System System Log New Device Connect Notification Login Captcha Connection Diagnosis Auto Firmware Update |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS RT-AXE7800 AX7800 Wi-Fi 6E (802.11ax) Tri Band Mesh-Enabled Wireless Router
- Wi-Fi 6E Gigabit LAN Mesh-Enabled Router
- Tri Band 2.4GHz, 5GHz & 6GHz
- 2.4GHz Wi-Fi 6 Bandwidth: Up to 574 Mbps
- 5GHz Wi-Fi 6 Bandwidth: Up to 4804 Mbps
- 5 GHz Wi-Fi 6E Bandwidth: Up to 2402 Mbps
- 1 x 2.5Gbps WAN / LAN Port
- 1 x 1Gbps WAN / LAN Port
- Supports WAN Aggregation
- 3 x 1Gbps LAN Ports
- 1 x USB 3.1 Gen 1 Type-A Port
- Supports 3G / 4G Failover
- 6 x External Antenna
- 3 Year Warranty
- Product Code: 90IG07B0-MU9B00
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R4,127






