Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
NOTE: Some components may be listed as out of stock on the website. These products are currently reserved for prebuilt PCs and not available separately at this stage. Images are for reference purposes only and, unless explicitly stated, exact part numbers may vary.The images displayed are for illustrative purposes only. Components will be supplied as per the technical specifications in this listing. 3DMark FPS & Time Spy benchmark scores are estimates only.
Strategize and reach your targets easily with the PCBuilder Intel i7-12700 HOME MASTER Windows 11 Desktop PC. This pre-built desktop PC is designed for use at home or in the office and is powered by an Intel i7-12700 CPU with built-in Intel graphics. It also comes with a B760M chipset motherboard, 16GB of high-speed DDR4 memory, and a 500GB M.2 NVMe SSD.
Built with efficiency in mind so you can reach your deadlines on time, this pre-built PC has everything you need to hit those daily targets. With Microsoft Windows 11 already installed, you can also run the latest versions of all your apps with more features and better security. Its built-in Intel graphics are also a great option for presentations and video content or editing.
The HOME MASTER features an Intel i7-12700 CPU and DDR4 memory, which will ensure that every task gets completed quickly and efficiently. With 12 cores and 16GB of DDR4 memory, no task is too much for it to handle. Data can be transferred and applications can be loaded at lightning-quick speeds thanks to the included M.2 NVMe SSD. This makes using apps like Microsoft Word and Excel run even more smoothly, so you can get more work done.
All the components are held together with a high-performance Intel LGA1700 Motherboard with Lightning Gen 4 support. The motherboard delivers an efficient and productive experience with stable functionality and maximum performance. Everything is protected and held together inside a sleek-looking Micro-ATX Chassis. This modern-looking compact chassis is easy to maintain and upgrade, while its smaller form factor is great for saving some space in the home or office.
The HOME Mater comes installed with Windows 11 which has easy-to-use tools that can help you optimize your screen space and maximize your productivity. It features great tools like Microsoft Edge, the new and improved Microsoft Store, Snap Layouts to arrange your open windows into grids, Desktops for better organization, as well as Widgets.
Windows Security also offers advanced protections to defend against today’s ever-changing cyber threats. This includes device encryption, find my device, firewall and network protection, internet protection, parental controls, secure boot, and Windows Hello among other features.
Norton Security Software is designed to protect your connected device as well as your personal information and offers more powerful layers of protection from ever-changing threats. It can protect your PC or Mac from viruses, ransomware, malware, and other online threats while you bank, shop and browse the internet. It ensures that your personal device is protected from unauthorized access to your personal files and the financial information it stores with the Smart Firewall.
| CPU / Processor | Intel Core i7-12700
|
| Cooler | Stock Intel Air Cooler |
| Motherboard | H610 Micro ATX Motherboard |
| RAM / Memory | 16GB DDR4-3200 |
| GPU / Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics |
| SSD / Solid State Drive | 500 GB NVMe Gen3x4 SSD |
| PSU / Power Supply | 300w PSU |
| Case | PCBuilder Bunker Micro-ATX Case |
| OS / Operating System | Windows 11 Home |
| Accessories | 1.8m Power Cable |
| Assembly | Included |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
PCBuilder HOME MASTER Home & Office Desktop PC — Intel Core i7-12700 / 16GB DDR4-3200 / 500GB NVMe SSD / Windows 11 Home
- Intel Core i7-12700 CPU, 4.90GHz, 12 Cores
- Stock Intel Air Cooler
- H610 Micro-ATX LGA1700 Motherboard
- 16GB DDR4-3200 RAM
- Integrated Intel UHD Graphics
- 500GB NVMe SSD for Ultra-High Speed Storage
- PCBuilder Bunker Micro-ATX Case
- 300w Non-Modular Power Supply
- Integrated Gigabit LAN & 7.1 Channel Sound
- Includes Windows 11 Home
- Includes Security Software
- Monitor & Peripherals Optional
- 2 Year Warranty
- Product Code: PCB_HOME_I716G
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.


