Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The GeForce RTX 3060 lets you take on the latest games using the power of Ampere—NVIDIA's 2nd generation RTX architecture. Get incredible performance with enhanced Ray Tracing Cores and Tensor Cores, new streaming multiprocessors, and high-speed G6 memory. The all-new NVIDIA Ampere architecture features new 2nd generation Ray Tracing Cores and 3rd generation Tensor Cores with greater throughput. The NVIDIA Ampere streaming multiprocessors are the building blocks for the world's fastest, most efficient GPU for gamers and creators. GeForce RTX 30 Series GPUs are powered by NVIDIA's 2nd gen RTX architecture, delivering the ultimate performance, ray-traced graphics, and AI acceleration for gamers and creators. GeForce RTX 30 Series GPUs are powered by NVIDIA's 2nd gen RTX architecture, delivering the ultimate performance, ray-traced graphics, and AI acceleration for gamers and creators.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3060 12GB |
| Core Clock | 1777 MHz |
| CUDA Cores | 3584 |
| Ray Tracing Cores | 28 |
| Tensor Cores | 112 |
| Streaming Multi-Processors | 28 |
| Memory Clock | 15000 MHz |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 360 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 247mm x 118mm x 41mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550w |
| Power Connectors | 1 x 8 Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
PNY GeForce RTX 3060 VERTO Graphics Card, 12GB
- Product Code: VCG306012DFBPB1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





