Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
This Philips USB-C monitor offers clutter-free setup. With a single cable you can view video, and charge your laptop. Elegant ergonomic base provides excellent cable management. Elevate your viewing experience for work and play. IPS displays use an advanced technology which gives you extra wide viewing angles of 178/178 degree, making it possible to view the display from almost any angle. Unlike standard TN panels, IPS displays gives you remarkably crisp images with vivid colors, making it ideal not only for Photos, movies and web browsing, but also for professional applications which demand color accuracy and consistent brightness at all times. These Philips screens deliver Crystalclear, Quad HD 2560x1440 or 2560x1080 pixel images. Utilizing high performance panels with high density pixel count, enabled by high bandwidth sources like USB-C, Displayport, HDMI, these new displays will make your images and graphics come alive. Whether you are demanding professional requiring extremely detailed information for CAD-CAM solutions, using 3D graphic applications or a financial wizard working on huge spreadsheets, Philips displays will give you Crystalclear images. MPRT (motion picture response time) is more intuitive way to describe the response time, which directly refers the duration from seeing blurry noise to clean and crisp images. Philips gaming monitor with 1 ms MPRT effectively eliminates smearing and motion blur, delivers shaper and precise visuals to enhance gaming experience. Best choice for playing thrilling and twitch-sensitive games.
| Model | 27E1N5600E |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | IPS |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Vertical Sync Technology | Adaptive Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| HDR | No |
| Response Time | 1 ms MPRT |
| Inputs | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C Upstream, supports 65w Power Delivery 3 x USB 3.2 Gen 1 Downstream 1 x USB 3.2 Gen 1 Downstream, supports BC 1.2 |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | 0° to +90° |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | No |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 614mm x 52mm x 365mm With Stand: 614mm x 212mm x 510mm |
| Weight | 6.56 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Philips 27E1N5600E WQHD (2560x1440) Monitor, 75Hz, Adaptive Sync, IPS, 27"
- 27" IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 2560x1440
- Refresh Rate: 75Hz
- Response Time: 1ms MPRT
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1000:1
- Adaptive Sync
- 1 x HDMI 1.4
- 1 x DisplayPort 1.2
- USB Hub
- Tilt & Swivel Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: 27E1N5600E
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








