Model27E1N5600E
Screen Size (Diagonal)27"
Panel TypeIPS
Resolution2560 x 1440
Aspect Ratio16:9
Refresh Rate
75 Hz
Vertical Sync TechnologyAdaptive Sync
Curve
Flat
Brightness
300 cd/m2
Contrast Ratio
1000:1
HDRNo
Response Time
1 ms MPRT
Inputs
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C Upstream, supports 65w Power Delivery
3 x USB 3.2 Gen 1 Downstream
1 x USB 3.2 Gen 1 Downstream, supports BC 1.2
Tilt
-5° to +20°
Swivel
0° to +90°
Pivot
No
Height Adjustment
No
VESA Mount
100mm x 100mm
Dimensions
Without Stand: 614mm x 52mm x 365mm
With Stand: 614mm x 212mm x 510mm
Weight
6.56 kg
Warranty3 Years
Manufacturer
Manufacturer's WebsiteLink *
Product WebsiteLink *
Warranty Information
Warranty Duration3 Years
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
Philips 27E1N5600E WQHD (2560x1440) Monitor, 75Hz, Adaptive Sync, IPS, 27"
- 27" IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 2560x1440
- Refresh Rate: 75Hz
- Response Time: 1ms MPRT
Brightness: 300 nits
Contrast Ratio: 1000:1
- Adaptive Sync
- 1 x HDMI 1.4
- 1 x DisplayPort 1.2
- USB Hub
- Tilt & Swivel Adjustable
VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
  • Product Code: 27E1N5600E
  • Availability: Out Of Stock leadtimeTooltip Lead Times:
    • In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
    • Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK
Price displayed is already subject to a 4% discount for EFT payments