Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
NOTE: Some components may be listed as out of stock on the website. These products are currently reserved for prebuilt PCs and not available separately at this stage. Images are for reference purposes only and, unless explicitly stated, exact part numbers may vary.The images displayed are for illustrative purposes only. Components will be supplied as per the technical specifications in this listing. 3DMark FPS & Time Spy benchmark scores are estimates only.
Take your creativity to the next level with the PCBuilder Ryzen 7 9700X MONET Windows 11 Creator PC. Equipped with the powerful 9th-generation AMD Ryzen 7 9700X processor, featuring 8 cores and clock speeds up to 5.5GHz, this creative PC ensures smooth and fast performance to optimise your productive workflow. Combined with the Asus ProArt B650 chipset motherboard, 32GB of high-speed Patriot DDR5 gaming memory, and an Asus 16GB RTX 5060 Ti graphics card, this PC is built for creative professionals, 2D or 3D designers, and high-speed gaming alike, offering exceptional flexibility, reliability and efficiency.
Patriot’s 32GB of DDR5 6000MHz gaming memory ensures that the PCBuilder MONET Windows 11 Creator PC ensures lightning-fast load times and seamless multitasking. The Asus GeForce 126GB RTX 5060 Ti Graphics Card brings stunning visuals, allowing you to enjoy your favourite games in ultra-high detail.
Featuring a spacious Crucial 1TB Gen5 NVMe solid-state drive (SSD), you’ll have plenty of room to store all your projects, media, and games while experiencing ultra-fast data transfer and load times. Powering the system is a 750W 80 PLUS Gold modular power supply, designed for efficiency and flexibility in cable management, ensuring your setup is clean and optimised for airflow, while providing stable and reliable power to your system.
All of these components are housed in the futuristic Asus ProArt PA401 Wood Edition ATX Gaming Chassis with a sleek, tempered glass side panel and unique ash wood front panel, showcasing your powerful built-in style. Plus, with Wi-Fi 6 support, you can enjoy fast and reliable internet without the hassle of cables. Whether you’re a designer, content creator, or a serious gamer, the PCBuilder Ryzen 7 9700X MONET Creator PC gives you the speed, power, and style you need to excel in any challenge.
The MONET comes pre-installed with Windows 11, which has easy-to-use tools that can help you optimise your screen space and maximise your productivity. It features great tools like Microsoft Edge, the new and improved Microsoft Store, Snap Layouts to arrange your open windows into grids, Desktops for better organisation, as well as Widgets. Gaming is also now easier than ever, turn on your PC & game from day one.
The PCBuilder MONET Windows 11 Creator PC also includes one month of PC Game Pass, including EA Play. Play over 100 high-quality PC games, in various genres such as Halo Infinite, Forza Horizon 5, and Minecraft on your new gaming rig. With new games added all the time, there’s always something new to play from day one.
Built in-house by our experienced technicians, each build is constructed with care and precision. They’re packaged with protective foam that secures the components while in transit, so every build arrives at its destination ready to game from day one. PCBuilder gaming PCs come with a 2-year warranty.
| CPU / Processor | AMD Ryzen 7 9700X
|
| Cooler | ASUS Prime LC 240 ARGB 240mm AIO Liquid Cooler |
| Motherboard | ASUS ProArt B650-Creator ATX Motherboard |
| RAM / Memory | 32GB RGB DDR5-6000 |
| GPU / Graphics Card | ASUS GeForce RTX 5060 Ti 16GB GDDR7 |
| SSD / Solid State Drive | 1 TB NVMe Gen5x4 SSD |
| PSU / Power Supply | 750w Modular PSU |
| Case | ASUS ProArt PA401 Wood Edition |
| OS / Operating System | Windows 11 Home |
| Accessories | 1.8m Power Cable |
| Assembly | Included |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
PCBuilder MONET Creator PC — AMD Ryzen 7 9700X / 32GB DDR5-6000 / GeForce RTX 5060 Ti 16GB / 1TB Gen5 NVMe SSD / Windows 11 Home — Powered by ASUS
- AMD Ryzen 7 9700X CPU, 5.50GHz, 8 Cores
- ASUS PRIME LC 240 ARGB AIO Liquid Cooler
- ASUS B650 Socket AM5 Motherboard
- 32GB RGB DDR5-6000 RAM
- GeForce RTX 5060 Ti 16GB GDDR7 Graphics Card
- 1TB Gen5 NVMe SSD for Ultra-High Speed Storage
- ASUS ProArt PA401 Wood Edition ATX Case
- 750w Modular Power Supply
- Integrated 2.5 Gigabit LAN & 7.1 Channel Sound
- Includes Windows 11 Home & 1 Month Game Pass
- Monitor & Peripherals Optional
- 2 Year Warranty
- Product Code: PCB_MONET_01
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
- R51,999
-
R48,999










