Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Cut the competition down to size and dazzle them all with the Razer Cobra Pro—a wireless gaming mouse powered by Razer Chroma RGB. Featuring Razer HyperSpeed Wireless and 11 individually programmable lighting zones, color your play with an illuminating level of freedom and immersion. From essential commands to complex macros, enjoy a greater degree of control at your fingertips and be ready to game anywhere with 5 onboard memory profiles. Game anywhere for up to 100 hours on HyperSpeed or 170 hours on Bluetooth. Easily rechargeable via USB Type C, or wireless charging. Customize each zone from close to 16.8 million colors and countless lighting effects. Experience greater immersion with an RGB gaming mouse that reacts dynamically with hundreds of Chroma‑integrated games. Whether it’s enhancing your immersion through Chroma-integrated games, or designing your dream gaming room setup, we offer a level of RGB lighting customization that can’t be found anywhere else. Weighing just 77 g, the Razer Cobra Pro’s small, lightweight design feels great to hold and ensures a seamlessly immersive gaming experience for claw, palm, and fingertip grip styles. Enjoy ultra-responsive, low-latency gaming with speeds faster than other wireless tech. Streamline your setup and free up a USB port by connecting your wireless mouse and keyboard to a single dongle—a multi-device support feature available in our latest Razer HyperSpeed products.
| Model | RZ01-04660100-R3G1 |
| Number of Buttons | 8 |
| DPI | 30,000 |
| Sensor | Razer Focus Pro 30K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000Hz |
| Onboard Memory | Yes, 5 profiles |
| Lighting | RGB, 11 zones |
| Connectivity | Wired, 1 x USB 2.0 Type-C Wireless 2.4 GHz or Bluetooth Up to 100 hours battery life with HyperSpeed Up to 170 hours battery life with Bluetooth |
| Weight | 77g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Razer Cobra Pro RGB Ultra Light Wireless Gaming Mouse — Black
- Product Code: RZ01-04660100-R3G1
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R3,170






