Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Victory takes on a new shape with the Razer DeathAdder V3 Pro. Refined and reforged with the aid of top esports pros, its iconic ergonomic form is now more than 25% lighter than its predecessor, backed by a set of cutting-edge upgrades to push the limits of competitive play. With its incredible weight optimization, the Razer DeathAdder V3 Pro is one of the lightest ergonomic esports mice ever created—all while improving upon its user experience. Experience the fastest wireless performance ever with the Razer HyperPolling Wireless Dongle. Unlock a new standard of responsiveness with the ultimate upgrade for our most advanced mice, to secure the speed you need for top-flight competitive gaming. Enable Asymmetric Cut-off to individually set a lift-off and landing distance that’s tuned to your playstyle—with 26 granular levels of height adjustment compared to only 3 in the previous version. 90-million click lifecycle with No double-clicking issues. Power through an insane amount of gaming with a USB Type C rechargeable design. 25% faster than other wireless tech, featuring multi-device support. Capable of toggling between 5 DPI stages without the need for software, you’ll always be ready to compete anywhere with this highly portable, ultra-lightweight esports mouse. The mouse stores and uses its last used Razer Synapse profile, including all calibrated settings such as DPI, polling rate and lift-off distance. Effectively double your inputs at the touch of a button, as you activate an additional set of custom keybinds and DPI stage on the mouse.
| Model | RZ01-04630100-R3G1 |
| Number of Buttons | 5 |
| DPI | 30,000 |
| Sensor | Focus Pro 30K Optical Sensor |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 1000Hz 4000Hz with HyperPolling Wireless Dongle (sold separately) |
| Onboard Memory | Yes, 1 profile |
| Lighting | None |
| Connectivity | USB Type-C Speedflex Charging Cable Razer HyperSpeed Wireless Up to 90 hours battery life (constant motion at 1000Hz) Up to 24 hours battery life (constant motion at 4000Hz) when on HyperPolling Wireless Dongle (sold separately) |
| Weight | 63g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Razer DeathAdder V3 Pro Wireless Gaming Mouse — Black
- Product Code: RZ01-04630100-R3G1
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R3,661




