Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The shape that inspired an esports revolution returns with a new evolution—the Razer Viper V3 HyperSpeed. Featuring our best-in-class technologies and optimized for claw or fingertip grip styles, shake up the meta with a wireless, lightweight mouse that thrives in top-flight competitive play. As esports evolves, so too does our mindset for mouse design. To keep up with latest preference of pros, we’ve worked with the best and distilled the learnings from previous Viper releases into a new shape anchored in functionality and comfort. Armed with a set of intelligent functions for refined customization and control, experience precision that outperforms all others with the same sensor found in our top-tier wireless mice. Enable Asymmetric Cut-off to individually set a lift-off and landing distance that’s tuned to your playstyle—with 26 granular levels of height adjustment compared to only 3 in the previous version. Equipped with Razer HyperSpeed Wireless technology, power through your most intense scrimming and tournament schedule with up to 280 hours of high-performance gaming on just a single AA battery. Experience the fastest wireless performance ever with the Razer HyperPolling Wireless Dongle (not included). Unlock a new standard of responsiveness with the ultimate upgrade for our most advanced mice, to secure the speed you need for top-flight competitive gaming.
| Model | RZ01-04910100-R3M1 |
| Number of Buttons | 6 |
| DPI | 30,000 |
| Sensor | Razer Focus Pro 30K |
| Sensor Type | Optical |
| Polling Rate | 8,000Hz with HyperPolling Wireless Dongle |
| Onboard Memory | Yes, 1 profile |
| Lighting | None |
| Connectivity | Wireless Up to 280 hours battery life with HyperSpeed Wireless Dongle at 1000Hz Up to 50 hours battery life with HyperPolling Wireless Dongle at 8000Hz (not included) |
| Weight | 59g |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Razer Viper V3 HYPERSPEED Ambidextrous Ultra Light Wireless Gaming Mouse — Black
- Razer Focus Pro 30K Sensor
- Colour: Black
- 6 Programmable Buttons
- CPI: Up to 30,000 CPI
- Polling Rate: Up to 8,000Hz with HyperPolling Dongle
- Connectivity: Wireless, up to 280 Hours Battery at 1000Hz
- Ultra Lightweight: 59g
- 2 Year Warranty
- Product Code: RZ01-04910100-R3M1
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,682




