ModelLC27G75TQSUXEN
Screen Size (Diagonal)26.9"
Panel TypeVA
Resolution2560 x 1440
Aspect Ratio16:9
Refresh Rate
240 Hz
Vertical Sync TechnologyNVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync Premium Pro
Curve
1000R
Brightness
600 cd/m2
Contrast Ratio
2500:1
HDRDisplayHDR 600
Response Time
1 ms GtG
Inputs
DisplayPort 1.4 x 2
HDMI 2.0 x 1
Tilt
-9° to +13°
Swivel
-15° to +15°
Pivot
-2° to +92°
Height Adjustment
120 mm
VESA Mount
100mm x 100mm
Dimensions
Without Stand: 615mm x 171mm x 383mm
With Stand: 615mm x 306mm x 576mm
Weight
Without Stand: 5.4 kg
With Stand: 7.2 kg
Warranty2 years
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
Samsung LC27G75TQSUXEN Odyssey G7 WQHD (2560x1440) 1000R Curved Gaming Monitor, 240Hz, G-Sync, DisplayHDR 600, VA, 27"
  • Product Code: LC27G75TQSUXEN
  • Availability: Out Of Stock leadtimeTooltip Lead Times:
    • In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
    • Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK
Price displayed is already subject to a 4% discount for EFT payments