Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The ROG Strix Radeon RX 5600 XT is armed to dominate 1080p gaming. Components on the surface of the PCB are precisely soldered with Auto-Extreme Technology and the GPU chip is cooled using MaxContact and a beefy heatsink. On top, three fans leverage our new Axial-tech design, which surpasses our own industry-leading fans from the last generation. In-between those layers are a myriad of additional features like 0dB mode, a reinforced frame, Super Alloy Power II components, and more.
| Graphics Processing | Radeon RX 5600 XT |
| Core Clock | OC Mode: Up to 1670 MHz Boost, up to 1770 MHz Game Gaming Mode: Up to 1670 MHz Boost, up to 1750 MHz Game |
| Stream Processors | 2304 |
| Memory Clock | Up to 14000 MHz using VRAM OC Tool: https://www.asus.com/support/FAQ/1042818 |
| Memory Size | 6 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | Up to 336 GB/s using VRAM OC Tool: https://www.asus.com/support/FAQ/1042818 |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=300mm W=130mm H=54mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 450W |
| Power Connectors | 8 Pin*1, 6 Pin *1 |
| Output | HDMI 2.0b *1 DisplayPort 1.4 *3 |
| Accessories | Speedsetup manual |
Asus Radeon RX 5600 XT ROG STRIX GAMING OC Graphics Card, 6GB
- Product Code: ROG-STRIX-RX5600XT-O6G-GAMING
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



