No more bland enclosures. Turn any 2.5” SSD or HDD into extra gaming storage with a design that pops out from the crowd. This is an enclosure for gamers, made fast, tough, and classy with tool-free install and instant plug n game. Dedicated controller maximizes USB 3.2/SATA 6Gb/s conversion efficiency. Install and load even the biggest games with no compromise : virtually identical to internal storage. Any 2.5” SSD/HDD takes literally minutes to install – no tools or screws needed. Flick the switch securely lock the EX500 and unlock it for quickly swapping drives. Remove the lock mechanism and reinsert it as needed – you’re in control. Tested against drops from desktop height – your games will survive rough treatment.
| Model | EX500 |
| Colour | Red and black |
| Materials | Plastic |
| External Interface | USB 3.2 Gen2 Type-A |
| Drive Support | SATA 6Gb/s, 7mm / 9.5mm |
| Dimensions | 125mm x 17mm x 90mm |
| Weight | 69g |
| Contents | 1 x USB 3.2 Gen1 Cable |
| Warranty | 1 year |
| Manufacturer |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information |
| Warranty Duration | 1 Year |
* These links will redirect to an external website which may be governed by its own privacy policy. We do not share customer information with external sites outside of what's lined out in our
Privacy Policy.