Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
It is hard to imagine that a SSD can be so compact! The SC610's USB 3.2 Gen2 transmission interface has a bandwidth of up to 10Gb per second. So, it only takes about 20 seconds to completely transfer a 10GB 4K high-definition video file and it is backward compatible with USB 2.0 devices. The SC610 has a transmission speed of up to 550/500MB per second, which is 5 times faster than regular flash drives. It outputs the same performance as an SSD. Just plug and play, and it can quickly read and write all types of large-capacity and small files. Its compact case is loaded with outstanding capabilities! The SC610 adopts a capless push-out USB connector, making lost caps a thing of the past while being cableless means convenient storage at the tip of your finger! Supporting many of the latest game consoles, the SC610 is ideal for storing all your games without out taking up too much physical space.
| Model | SC610-500G-CBK/RD |
| Capacity | 500 GB |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Form Factor | Non-Standard |
| Maximum Performance (MB/s) | Read: 550 MB/s Write: 500 MB/s |
| Dimensions | 67mm x 24mm x 10mm |
| Weight | 13g |
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 5 Years |
ADATA SC610 External SSD, USB 3.2 Gen 2 Type-A, Black — 500GB
- Product Code: SC610-500G-CBK/RD
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,261





