Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Lightweight (35g), sleek, and only 10mm thick, the SC680 is made to look good and great for on the go. What is more, it is shockproof, operates quietly, and consumes less power than other external SSDs. Utilizing the USB 3.2 Gen 2 interface it’s also fast too, sporting read/write speeds of up to 530/460MB/s, making it up to 6.6 times faster than external HDDs.
| Model | ASC680-240GU32G2-CBK |
| Capacity | 240 GB |
| Interface | USB 3.2 Gen2 Type-C |
| Form Factor | 2.5" |
| Maximum Performance (MB/s) | Up to 530 MB/s |
| Dimensions | 87mm x 61mm x 10mm |
| Weight | 35g |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ADATA SC680 External SSD, USB 3.2 Gen2 Type-C, Black — 240GB
- Product Code: ASC680-240GU32G2-CBK
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


